Botanix - časopis o rastlinách a záhradkárčení

Čítanie časopisov KPR

Archív starších článkov

Nachádzate sa v archíve všetkých článkov, ktoré boli vydané KPR v slovenčine. Články si môžete nechať zobraziť podľa kategórie. Pozrite tiež sekciu download, kde nájdete niektoré čísla a niektoré návody na pestovanievo vo formáte PDF.

Kategórie: Všetky Botanix Exotické rastliny Hliva ustricová Hľuzovky Ihličnany Indonézia Kvetnaté lúky Mrazuvzdorné palmy Mäsožravé rastliny Naše rastliny Návody na pestovanie rastlín Ohrozené rastliny Palmy Testy Tropické ovocie Trávnik Vodné a močiarne rastliny Záhradkárske výstavy Záhradné dreviny Škodcovia rastlín

Autor: KPR

Kategória: Návody na pestovanie rastlín

Návody na pestovanie rastlín. Pozrite tiež sekciu download.

Návod na pestovanie paliem

foto

Semená Livistonia jenkinsiana

Všetky druhy paliem patria do čeľade arekovité (Arecaceae).

Semená teplomilných druhov (väčšina) doporučujeme pred sadením namočiť na niekoľko dní do vody teplej 30–40 °C (stačí, ak pohár na zaváranie naplnený vodou a v naj namočené semená položíte na radiátor ústredného kúrenia).

Semená mrazuvzdorných druhov máčajte pri teplote okolo 20 °C.

Piatok 15.8.2003 10:41 | Palmy, Návody na pestovanie rastlín

Rady začínajúcim pestovateľom paliem I.

foto

Datľovník kanársky

Palmy sú jednoklíčne rastliny, čiže pri klíčení najskôr vyrastie len jeden list (na rozdiel od väčšiny iných rastlín, napríklad tekvice, kde vyrastú hneď dva). Tiež spôsobom klíčenia semien sa odlišujú od väčšiny iných rastlín.

Zo semena totiž najskôr vyrastie jeden kolovitý koreň, na ktorom sa potom vytvorí „prasknutím“ ryha, z ktorej vyrastie zelená časť rastliny. U väčšiny rastlín je to práve naopak – najskôr vyrastú klíčne listy, aby rastlina mohla fotosyntetizovať a vytvárať organické látky, z ktorých následne môže vytvárať svoje telo. Palmy (podobne aj cykasy – ale to je kapitola sama o sebe) však na fotosyntetickú výživu v rannom veku odkázané nie sú vďaka tomu, že ich semeno je bohaté na zásobné organické látky, ktoré sa pri klíčení enzymaticky menia do inej formy, z ktorej ich rastlina môže využívať na stavbu svojho tela. Tieto zásobné látky vytvárajú vnútro semena (endosperm). Endosperm je tá biela časť semena, ktorú pri rozseknutí kokosového orecha konzumujeme.

Piatok 8.3.2002 08:12 | Palmy, Návody na pestovanie rastlín

Rozmnožujeme odrezkami

V júni až júli je vhodný čas na rozmnožovanie niektorých druhov rastlín tzv. bylinnými odrezkami. Sú to odrezky z mladých výhonkov, ktoré narástli tento rok a ešte nezačali drevnatieť.

Rozmnožovanie odrezkami je oproti rozmnožovaniu semenami náročnejšie, ale nie je to nič ťažké, chce to iba prax.

Štvrtok 7.6.2001 07:57 | Návody na pestovanie rastlín, Botanix

Urobte si vlastné menovky!

Kúpili ste si rastliny, ktoré ste asi ešte nepestovali. Ak nechcete, aby sa Vám počas pestovania pomiešali napr. jednotlivé odrody a aby ste nezabudli ako sa volajú, môžete si vyrobiť jednoduché, lacné a predovšetkým praktické menovky.

Utorok 8.2.2000 18:14 | Návody na pestovanie rastlín, Botanix

Pokračuj: 1-10 11-14 Hore do archívu

Chcem tu mať svoju reklamu...

KPR sa predstavuje

Logo Klubu pestovateľov rastlín
Klub pestovateľov rastlín je dobrovoľné združenie záhradkárov, ktoré spája amatérskych i profesionálnych pestovateľov rastlín z celého sveta. Svojím členom i nečlenom pomáha už 16 rokov získavať vzácne druhy rastlín prostredníctvom celosvetovej siete dodávateľov. Čítať viac...

Kategórie: Všetky Botanix Exotické rastliny Hliva ustricová Hľuzovky Ihličnany Indonézia Kvetnaté lúky Mrazuvzdorné palmy Mäsožravé rastliny Naše rastliny Návody na pestovanie rastlín Ohrozené rastliny Palmy Testy Tropické ovocie Trávnik Vodné a močiarne rastliny Záhradkárske výstavy Záhradné dreviny Škodcovia rastlín

Chcem tu svoju reklamu...