Botanix - časopis o rastlinách a záhradkárčení

Čítanie časopisov KPR

Archív starších článkov

Nachádzate sa v archíve všetkých článkov, ktoré boli vydané KPR v slovenčine. Články si môžete nechať zobraziť podľa kategórie. Pozrite tiež sekciu download, kde nájdete niektoré čísla a niektoré návody na pestovanievo vo formáte PDF.

Kategórie: Všetky Botanix Exotické rastliny Hliva ustricová Hľuzovky Ihličnany Indonézia Kvetnaté lúky Mrazuvzdorné palmy Mäsožravé rastliny Naše rastliny Návody na pestovanie rastlín Ohrozené rastliny Palmy Testy Tropické ovocie Trávnik Vodné a močiarne rastliny Záhradkárske výstavy Záhradné dreviny Škodcovia rastlín

Autor: KPR

Kategória: Exotické rastliny

Popisy a pestovanie exotických rastlín

Pestujeme rastliny z čeľade Proteovité (Proteaceae)

Do čeľade proteovitých patrí asi 360 rodov. Z druhov ponúkaných v našej ponuke tam patria tieto rody: z Juhoafrickej republiky: Aulax, Leucadendron, Leucospermum, protey (Protea) (cca 90 druhov), z Austrálie: Banksia (76 druhov), Hakea, Telopea.

Samotná technika výsevu semien je rovnaká ako u iných rastlín (zasadiť semienko do hliny,…). Všeobecne rastliny čeľade proteovitých sú nenáročné a ich rozmnožovanie semenami je veľmi jednoduché. Ak však semenám nezabezpečíte špeciálne podmienky len ťažko sa môžete dočkať úspechu. V tomto článku Vám predstavíme niektoré triky, ktoré s úspechom využívajú africkí či austrálski záhradkári.

Streda 7.11.2001 10:03 | Exotické rastliny

Passiflora - mučenka

foto

Mučenka belasá

Asi 350 druhov mučeniek má svoju domovinu v Strednej a Južnej Amerike. Sú to lianovité rastliny. Väčšina druhov má jedlé plody. Mučenky ľahko spoznáte podľa pomerne obrovských kvetov bizarného tvaru (pozrite obrázok na 4 strane). Mnohé druhy dorastajú do obrých rozmerov. U nás sa ale nepestujú (pretože nie sú to mrazuvzdorné rastliny, a kto by chcel v byte pestovať vyše 20 metrové liany?). Preto sa u nás pestuje iba zopár druhov, ktoré dorastajú do menších rozmerov.

Streda 14.6.2000 07:08 | Exotické rastliny, Tropické ovocie, Botanix

Pestujeme avokádo

Avokádo (botanicky hruškovec americký – Persea americana) je tropický strom vysoký 6–20 m. V prírode rastie od Mexika po Brazíliu. V súčasnosti sa pestuje v celom tropickom a subtropickom pásme. Listy sú elipsovité, na konci špicaté, kožovité, lesklé, svetlo až tmavo zelené, na rubovej strane šedivé. Vzhľadom pripomínajú list pomaranča.

Štvrtok 23.3.2000 00:15 | Exotické rastliny, Tropické ovocie, Botanix

Pestujeme pepino

Pretože v našej literatúre nie je dostatočne veľká pozornosť venovaná tomuto zaujímavému druhu exotického ovocia, rozhodol som sa túto medzeru vyplniť práve v druhom čísle Botanixu. Pôvodnou vlasťou pepina (botanicky ľuľok mäkkoostnatý, Solanum muricatum) je pravdepodobne Peru alebo Kolumbia. Odtiaľto sa rozšíril po celej latinskej Amerike a dokonca aj mimo nej. V súčasnosti sa najviac pestuje v Bolívii, Ekvádore a na Novom Zélande.

Streda 16.2.2000 19:59 | Exotické rastliny, Tropické ovocie, Botanix

Pokračuj: 1-10 11-14 Hore do archívu

Chcem tu mať svoju reklamu...

KPR sa predstavuje

Logo Klubu pestovateľov rastlín
Klub pestovateľov rastlín je dobrovoľné združenie záhradkárov, ktoré spája amatérskych i profesionálnych pestovateľov rastlín z celého sveta. Svojím členom i nečlenom pomáha už 16 rokov získavať vzácne druhy rastlín prostredníctvom celosvetovej siete dodávateľov. Čítať viac...

Kategórie: Všetky Botanix Exotické rastliny Hliva ustricová Hľuzovky Ihličnany Indonézia Kvetnaté lúky Mrazuvzdorné palmy Mäsožravé rastliny Naše rastliny Návody na pestovanie rastlín Ohrozené rastliny Palmy Testy Tropické ovocie Trávnik Vodné a močiarne rastliny Záhradkárske výstavy Záhradné dreviny Škodcovia rastlín

Chcem tu svoju reklamu...