Botanix - časopis o rastlinách a záhradkárčení

Čítanie časopisov KPR

Výsadba cibuľovín a rastlín

Zakúpené rastliny (sadenice), ktoré Vám boli doručené poštou po doručení vyberte z balíka a umiestnite ich na 2–3 dni na tienisté miesto. Druhou možnosťou je, že ich hneď vysadíte a potom ich niečím na pár dní zatienite (napríklad kancelárskym papierom, doskou), aby neboli vystavené priamemu slnečnému žiareniu. V opačnom prípade by ste riskovali poškodenie silnými slnečnými lúčmi.

Sobota 16.8.2008 01:31 | Návody na pestovanie rastlín

FLORA OLOMOUC 21.–24. august 2008

Výstavisko Flora Olomouc Vás srdečne pozýva na FLORA OLOMOUC 2008 letnú medzinárodnú záhradnícku výstavu a veľtrh 21.–24. augusta 2008 (denne od 9 do 18 hodín)

Najväčší letný kvetinový sviatok v Česku Vám ponúkne:

Pondelok 30.6.2008 15:21 | Záhradkárske výstavy

Indický buk Pongamia pinnata

foto

kvety Pongamia pinnata

Indický buk Pongamia pinnata (Indian Beech Tree, Honge Tree, Pongam Tree, Panigrahi) je opadavý strom z čeľade bôbovitých (Fabaceae) pôvodom z Indie, hojne pestovaný v juhovýchodnej Ázii.

Dorastá do výšky 15–25 metrov a vytvára veľkú korunu. Kvitne drobnými súkvetiami voňavých bielych, ružových alebo purpurových kvetov.

Sobota 12.4.2008 13:50 | Exotické rastliny

FLORA OLOMOUC 2008 - jarná etapa

FLORA OLOMOUC 2008 – jarná etapa Výstavisko Flora Olomouc 24.–27.apríla 2008

Z ponuky expozícií, odborného i zábavného programu:

Pavilón A – hlavná expozícia „KRAJINA SNOV“ – kvetinové výpestky českých a zahraničných záhradníckych firiem, špeciálna expozícia Zväzu kvetinárov a floristov ČR

Galéria pavilónu A  – exponáty floristickej súťaže v aranžovaní kvetín na téma „OSLAVY PÄŤDESIATIN“, výstava fotografií a plagátov k tohtoročnému 50. výročiu výstav FLORA OLOMOUC, expozícia srbského mesta Subotica

Utorok 8.4.2008 11:40 | Záhradkárske výstavy

Mrazuvzdorná palma Rhapidophyllum hystrix

Rhapidophyllum hystrix patrí medzi mrazuvzdorné palmy. Je to jediný druh monotypického rodu Rhapidophyllum. Je to najmrazuvzdornejší druh palmy na svete. V prírode rastie v močiarnych miestach na juhovýchode USA. Vďaka svojej odolnosti voči chladu, a mrazuvzdornosti do – 20 °C ho predurčuje na pestovanie pod holým nebom aj u nás. K jeho dobrým vlastnostiam sa ešte pridávajú nízky hustý vzrast (max 1–3 metre) a atraktívny husto otŕnený kmeň.

Piatok 28.3.2008 07:41 | Mrazuvzdorné palmy

Jarná Flóra Olomouc 2008 - 50 rokov kvetinových výstav v ČR

Veľkou farebnou pripomienkou významného jubilea – polstoročia kvetinových výstav v ČR – bude jarná etapa medzinárodnej záhradníckej výstavy a veľtrhu FLORA OLOMOUC 2008. Brány najstaršej českej kvetinovej výstavy (vôbec prvá sa v olomouckých mestských parkoch, teraz areálu výstaviska Flora, konala v roku 1958) sa otvoria 24. až 27. apríla 2008.

Nedeľa 16.3.2008 22:29 | Záhradkárske výstavy

Bojujeme proti zrniarkam

Zrniarky asi netreba nikomu predstavovať. Sú to drobní chrobáčikovia (3–4 mm), ktorých medzi semenami strukovín v kuchyni našiel už iste každý.

Škodcovia sa vyvíjajú v semenách všetkých druhov strukovín. Prakticky každý druh strukoviny má svoju „vlastnú“ zrniarku: fazuľa – fazuľovú, hrach – hrachovú, šošovica – šošovicovú, bôb – bôbovú, … Napadnuté semená sú na miestach, kde sú vyhryzané chodbičky preliačené a po vylezení dopelých chrobákoch sú v nich dierky. Niektoré druhy (napr. zrniarka fazuľová) najviac škodia až počas skladovania (pretože tu majú ideálne životné podmienky), aj keď k napadnutiu dochádza už na hriadke v záhrade.

Boj proti nim je našťastie veľmi jednoduchý a účinný (účinnosť je 100 %!).

Piatok 8.2.2008 01:49 | Škodcovia rastlín

Pestujeme hlivu ustricovú (Pleurotus ostreatus)

Hliva ustricová (Pleurotus ostreatus) si získava v súčasnosti čoraz väčšiu popularitu než šampióny. Oproti nim má jednu veľkú výhodu – zámena s jedovatou muchotrávkou zelenkastou je vylúčená. Hliva je bohatá na vitamíny, aminokyseliny a minerálne látky, ktoré chránia ľudský organizmus pred pôsobením toxických látok. Dokonca pomáha pri znižovaní hladiny cholesterolu v krvi. Hliva je nízkoenergetická potravina a tak je vhodná i do redukčných diét. Predpokladá sa, že obsahuje aj látky s protirakovinovými účinkami.

Piatok 8.2.2008 00:19 | Hliva ustricová, Návody na pestovanie rastlín

Velvíčia podivná (Welwitschia mirabilis) – pestujte žijúcu fosíliu

foto Velvíčia (alebo aj welwíčia) je prastará rastlina, ktorá dnes rastie len na malom území v púšti na pobreží Atlantického oceánu v Namíbii a južnej Angole. Je to strom, hoci na prvý pohľad tak vôbec nevyzerá. Celú rastlinu predstavuje kolový koreň-kmeň a 2 neustále dorastajúce listy, ktoré vyzerajú ako 2 veľké pokrútené stuhy dlhé 2–4 metre a velvíčia tak pôsobí ako kopa smetí. Ide vlastne o klíčne listy, ktoré neustále dorastajú a na koncoch postupne odumierajú a strapatia sa.

Pondelok 21.1.2008 14:49 | Exotické rastliny

Pestujte štvorlístkovník pre šťastie – marsilea štvorlistá (Marsilea quadrifolia)

foto Marsilea štvorlistá (česky marsilka čtyřlistá) je vodná papraď, s listami, ktoré vyzerajú ako štvorlístok. Máte pocit, že slová vodná papraď a štvorlístok k sebe vôbec nepatria? Práve naopak, všetky tieto slová výborne charakterizujú nezvyčajnú, veľmi dekoratívnu rastlinu a záhradníctve prakticky neznámu rastlinu.

Streda 16.1.2008 20:38 | Vodné a močiarne rastliny

Pokračuj: 1-10 11-20 21-30 31-40 41-50 51-60 61-70 71-80 81-81

Chcem tu mať svoju reklamu...

KPR sa predstavuje

Logo Klubu pestovateľov rastlín
Klub pestovateľov rastlín je dobrovoľné združenie záhradkárov, ktoré spája amatérskych i profesionálnych pestovateľov rastlín z celého sveta. Svojím členom i nečlenom pomáha už 16 rokov získavať vzácne druhy rastlín prostredníctvom celosvetovej siete dodávateľov. Čítať viac...

Kategórie: Všetky Botanix Exotické rastliny Hliva ustricová Hľuzovky Ihličnany Indonézia Kvetnaté lúky Mrazuvzdorné palmy Mäsožravé rastliny Naše rastliny Návody na pestovanie rastlín Ohrozené rastliny Palmy Testy Tropické ovocie Trávnik Vodné a močiarne rastliny Záhradkárske výstavy Záhradné dreviny Škodcovia rastlín

Chcem tu svoju reklamu...