Botanix - časopis o rastlinách a záhradkárčení

Čítanie časopisov KPR

Lotos indický (Nelumbo nucifera)

foto

Kvet lotosu

Lotos indický (Nelumbo nucifera) je pôvabná mystická vodná rastlina, so sivozelenými nezmáčateľnými listami a ružovými kvetmi. Budhisti ju používajú pri náboženských obratoch, celá rastlina je jedlá (konzumujú sa predovšetkým semená a podzemky), používa sa na prípravu rôznych jedál v celej juhovýchodnej Ázii. Je to močiarna rastlina, ktorá sa dá pestovať podobne ako lekno. Pestovanie lotosu u nás nie je vôbec ťažké, len treba vedieť ako na to.

Semená treba pred “výsevom“ trochu ošmirgľovať, pretože ich povrch je veľmi dobre naimpregnovaný, a pre vodu úplne nepriepustný. Semená tak nemôžu vôbec začať klíčiť, pretože sa k nim nedostane voda. Semená bez ošmirgľovania si udržia svoju klíčivosť tisíce rokov, a ak by ste ich namočili bez ošmirgľovania do vody, pár rokov by ste si na ich vyklíčenie museli počkať.

foto

Klíčiace semená lotosu

Ako zistíte či ste ich ošmirgľovali dostatočne? Po dostatočnom ošmirgľovaní semená do 24 hodín zdvojnásobia vo vode svoju veľkosť. Ak sa tak nestane, semená ošmirgľujte ešte trochu. A zase, ak do 24 hodín nezväčšia svoju veľkosť postupujte takto až kým sa tak nestane.

Potrebujú len vodu… Po ošmirgľovaní semená dajte do nádoby s vodou. Aj pri teplote len okolo 20 °C semená do 24 hodín zdvojnásobia svoju veľkosť. Ideálna teplota na začiatok je 27–28 °C. Pri tejto teplote ide klíčenie veľmi rýchlo a za týždeň máte rastlinu s listami. Viď fotodokumentáciu na 

Po vytvorení prvého listu je vhodné rastlinu zasadiť buď do bahnitého substrátu alebo do štrku (aký sa používa do akvárií) a celú rastlinu vložíte do nádrže (akvárium, jazierko) s výškou vodnej hladiny aspoň 30 cm. Ak používate ako substrát akváriový štrk, môžete lotos pestovať aj v akváriu s rybičkami.

Postupne ako bude rastlina rásť, bude potrebovať väčší priestor. Môžete ju pestovať v jazierku v zimnej záhrade, skleníku a pod., kde nemrzne. Ideálna teplota na pestovanie je 20–35°C, našinec sa bude musieť uspokojiť s tou nižšou teplotou, ale lotosu to vôbec nevadí. Na leto môžete lotos vynášať do vonkajšieho jazierka, ale na zimu ho musíte doniesť do vnútra – núdzovo sa dá prezimovať vo vlhkej pivnici podobne ako lekná.

Ideálnym riešením je pestovanie v tzv. maltových vaničkách (bývajú vo veľkosti 60, 80 litrov a stoja okolo 240 Sk). Rastlinu budete mať v nejakom substráte (bahno alebo akváriový štrk) v kvetináči a celé to vložíte do tejto vaničky. Keď ju napustíte až po okraj, poskytnete lotosu ideálne podmienky. Výhodou je, že takúto vaničku môžete zakomponovať i do zimnej záhrady alebo i v byte, hneď u okna (najlepšie balkónového), aby bola rastlina čo na najslnečnejšom a najteplejšom mieste v byte. Na leto môžete celú vaničku vyniesť na južne orientovaný balkón alebo do záhrady. Takže ako vidíte, lotos môžete jednoducho pestovať aj keď bývate na paneláku!

Semená lotosu indického na predaj

««« Predchádzajúci text: Kiwano - Cucumis metuliferus Nasledujúci text: Čajovník čínsky – vypestujte si vlastný čaj! »»»

Pondelok 7.5.2007 09:10 | vytlačiť | Vodné a močiarne rastliny

KPR sa predstavuje

Logo Klubu pestovateľov rastlín
Klub pestovateľov rastlín je dobrovoľné združenie záhradkárov, ktoré spája amatérskych i profesionálnych pestovateľov rastlín z celého sveta. Svojím členom i nečlenom pomáha už 16 rokov získavať vzácne druhy rastlín prostredníctvom celosvetovej siete dodávateľov. Čítať viac...

Kategórie: Všetky Botanix Exotické rastliny Hliva ustricová Hľuzovky Ihličnany Indonézia Kvetnaté lúky Mrazuvzdorné palmy Mäsožravé rastliny Naše rastliny Návody na pestovanie rastlín Ohrozené rastliny Ovocné dreviny Palmy Testy Tropické ovocie Trávnik Vodné a močiarne rastliny Záhradkárske výstavy Záhradné dreviny Škodcovia rastlín