Botanix - časopis o rastlinách a záhradkárčení

Čítanie časopisov KPR

Pestujte štvorlístkovník pre šťastie – marsilea štvorlistá (Marsilea quadrifolia)

foto Marsilea štvorlistá (česky marsilka čtyřlistá) je vodná papraď, s listami, ktoré vyzerajú ako štvorlístok. Máte pocit, že slová vodná papraď a štvorlístok k sebe vôbec nepatria? Práve naopak, všetky tieto slová výborne charakterizujú nezvyčajnú, veľmi dekoratívnu rastlinu a záhradníctve prakticky neznámu rastlinu.

Marsilea má dlhý podzemok, ktorý vyzerá ako šnúrka do topánok. Z podzemku vyrastajú na hladine plávajúce lístky, ktoré sú rozdelené na 4-pravidelné lístočky a na prvý pohľad pripomínajú ďatelinový štvorlístok. Na jeseň môžete pri vybraní podzemku z vody vidieť malé „prívesky“ vo veľkosti malej fazuľky, v ktorých sú ukryté výtrusy – práve podľa tohto sa dá zistiť, že ide o papraď. Rastie v živinami bohatých prirodzených i umelých vodných nádržiach na všetkých kontinentoch okrem Južnej Ameriky, zavlečená bola do Severnej Ameriky, kde je považovaná za invázny druh. Na Slovensku rastie na 7 lokalitách v povodí rieky Latorica. Kedysi sa vyskytovala aj v okolí riek Bodrog, Laborec a Uh. V Česku a v Poľsku nerastie.

V trópoch rastie niekoľko ďalších príbuzných druhov, ktoré sú však teplomilné, a preto sa na pestovanie v našich podmienkach moc nehodia. Niektoré z nich sa pestujú v akváriách.

V kultúre je marsilea štvorlistá (Marsilea quadrifolia) veľmi nenáročný druh, ktorý si vystačí s akoukoľvek nádobou s vodou a na dne s trochou hliny zo záhradky. Bez problémov ju môžete pestovať už vo vaničke o rozmeroch 20×20× 10 cm. A to celoročne vonku (nevymŕza). Vďaka svojej nenáročnosti a ľahkému pestovaniu ju môže pestovať ktokoľvek a kdekoľvek (hoci aj v malej vaničke alebo v kvetináči bez odtokových dierok na dne na vonkajšej okennej parapete).

foto Pre pestovateľov s obmedzenými priestorovými možnosťami je ideálnym riešením pestovanie v tzv. maltových vaničkách (bývajú vo veľkosti 60, 80 litrov a stoja okolo 240 Sk). Na dno hodíte za lopatu hliny (stačí do 5 cm na dne). Keď ju napustíte až po okraj, poskytnete marsiley ideálne podmienky. Výhodou je, že takúto vaničku môžete zakomponovať i do zimnej záhrady alebo i v byte, hneď u okna (najlepšie balkónového), aby bola rastlina čo na najslnečnejšom a najteplejšom mieste v byte. Na leto môžete celú vaničku vyniesť na južne orientovaný balkón alebo do záhrady.

Najkrajšie však vynikne v jazierku v záhradke, kde stačí umiestniť na dno trochu bežnej ílovej hliny zo záhradky a do toho upevniť malú kúsok podzemku marsiley. O rastlinu sa ďalej starať netreba – poradí si sama. K výške vodnej hladiny sa marsilea prispôsobí sama a na kvalitu vody si nepotrpí. Môžete ju teda pestovať vo vodnej nádrži s akoukoľvek výškou vodnej hladiny (5–100 cm). Marsiela sa dĺžkou listovej stopky prispôsobí tak, aby listy plávali na hladine.

Najlepšie sa rozmnožuje delením podzemkov. Stačí veľmi malý podzemok (10 cm) a v priebehu leta máte na hladine krásny „trávnik“ štvorlístkov.

Chcem tu mať svoju reklamu...

««« Predchádzajúci text: Palma Parajubaea torallyi Nasledujúci text: Velvíčia podivná (Welwitschia mirabilis) – pestujte žijúcu fosíliu »»»

Streda 16.1.2008 19:38 | vytlačiť | Vodné a močiarne rastliny

KPR sa predstavuje

Logo Klubu pestovateľov rastlín
Klub pestovateľov rastlín je dobrovoľné združenie záhradkárov, ktoré spája amatérskych i profesionálnych pestovateľov rastlín z celého sveta. Svojím členom i nečlenom pomáha už 16 rokov získavať vzácne druhy rastlín prostredníctvom celosvetovej siete dodávateľov. Čítať viac...

Kategórie: Všetky Botanix Exotické rastliny Hliva ustricová Hľuzovky Ihličnany Indonézia Kvetnaté lúky Mrazuvzdorné palmy Mäsožravé rastliny Naše rastliny Návody na pestovanie rastlín Ohrozené rastliny Palmy Testy Tropické ovocie Trávnik Vodné a močiarne rastliny Záhradkárske výstavy Záhradné dreviny Škodcovia rastlín

Chcem tu svoju reklamu...