Botanix - časopis o rastlinách a záhradkárčení

Čítanie časopisov KPR

Čajovník čínsky – vypestujte si vlastný čaj!

foto Už koncom zimy každý správny záhradkár začína plánovať, čo bude pestovať v nadchádzajúcej pestovateľskej sezóne. Už Vás nebaví každoročne vysievať rajčiny, papriky a uhorky? Túžite po zmene? Trochu exotike? Čo tak tento rok si vypestovať vlastný čaj!

foto Do rodu čajovník (Camellia), patrí asi 50 druhov, vždyzelených tropických až subtropických krov, prípadne nižších stromov, z ktorých je najvýznamnejší čajovník čínsky (Camellia sinensis). Je to prastará kultúrna rastlina, ktorá pochádza z južnej a juhovýchodnej Číny a priľahlých oblastí Indie, Barmy, Vietnamu a Laosu, kde sa pestuje už celé tisícročia. Hoci sa pestuje v trópoch celého sveta, najvýznamnejším producentom čaju stále zostáva Čína, India, Srí Lanka a Japonsko.

foto

Semená čajovníka

Vypestovanie vlastného čaju nie je ani v našich podmienkach nič ťažkého. Základom sú čerstvé semená, pretože semená čajovníka rýchlo strácajú klíčivosť. Semená sú guľovitého vzhľadu, a je potrebné ich pred výsevom na 2–3 dni namočiť. Potom ich vysejte do vzdušného substrátu. Pri teplote okolo 20–25 oC klíči do 2–4 týždňov. Mladé rastlinky rastú na slnečnom mieste veľmi rýchlo, a už polročné rastliny môžete začať zaštipovať. Pravidelným zaštipovaním dosiahnete košatý vzhľad a zároveň surovinu na výrobu vlastného čaju.

V lete je vhodné pestovať čajovník vonku v záhrade alebo na balkóne. Horúce leto a pravidelná dostatočná zálievka mu najlepšie napodobnia podmienky aké má čajovník vo svojej domovine. Aj keď sa kvalitou čaju vypestovaného na vlastnej záhradke alebo balkóne nevyrovnáte čaju vypestovanému v trópoch, určite Vám jeho pestovanie prinesie veľa radosti a pri dobrej starostlivosti Vás vaše rastliny odmenia veľkými bielymi kvetmi. V zime umiestnite čajovník hneď u okna. Keďže ide o vždyzelený druh a u nás v zime mu nebudete môcť dopriať dostatok slnečného svetla, koľko by vyžadoval, takže Vám asi bude cez zimu chradnúť a opadávať. S príchodom jari sa však jeho stav rýchlo zlepší, a môžete opäť začať zbierať svoj vlastný čaj.

Chcem tu mať svoju reklamu...

««« Predchádzajúci text: Lotos indický (Nelumbo nucifera) Nasledujúci text: Palma Parajubaea torallyi »»»

Streda 2.1.2008 09:44 | vytlačiť | Exotické rastliny

KPR sa predstavuje

Logo Klubu pestovateľov rastlín
Klub pestovateľov rastlín je dobrovoľné združenie záhradkárov, ktoré spája amatérskych i profesionálnych pestovateľov rastlín z celého sveta. Svojím členom i nečlenom pomáha už 16 rokov získavať vzácne druhy rastlín prostredníctvom celosvetovej siete dodávateľov. Čítať viac...

Kategórie: Všetky Botanix Exotické rastliny Hliva ustricová Hľuzovky Ihličnany Indonézia Kvetnaté lúky Mrazuvzdorné palmy Mäsožravé rastliny Naše rastliny Návody na pestovanie rastlín Ohrozené rastliny Palmy Testy Tropické ovocie Trávnik Vodné a močiarne rastliny Záhradkárske výstavy Záhradné dreviny Škodcovia rastlín

Chcem tu svoju reklamu...