Botanix - časopis o rastlinách a záhradkárčení

Čítanie časopisov KPR

Pestujeme rastliny z čeľade Proteovité (Proteaceae)

Do čeľade proteovitých patrí asi 360 rodov. Z druhov ponúkaných v našej ponuke tam patria tieto rody: z Juhoafrickej republiky: Aulax, Leucadendron, Leucospermum, protey (Protea) (cca 90 druhov), z Austrálie: Banksia (76 druhov), Hakea, Telopea.

Samotná technika výsevu semien je rovnaká ako u iných rastlín (zasadiť semienko do hliny,…). Všeobecne rastliny čeľade proteovitých sú nenáročné a ich rozmnožovanie semenami je veľmi jednoduché. Ak však semenám nezabezpečíte špeciálne podmienky len ťažko sa môžete dočkať úspechu. V tomto článku Vám predstavíme niektoré triky, ktoré s úspechom využívajú africkí či austrálski záhradkári.

Rastliny pochádzajú prevažne zo suchých oblastí (česť výnimkám, ale aj také sú tu). Predovšetkým v Austrálii sú bežné rozsiahle požiare, ktoré hoci pôsobia devastujúce, sú aj základom nového života stimulujú semená rastlín ku klíčeniu.

Pred výsevom si sterilizujte pôdu, pretože semená sú citlivé na pôdne patogény. Spôsobov je veľa. Pri pestovaní v malom množstve sa osvedčil tento postup: do vedra dajte pripravenú zeminu (môže byť aj čistá rašelina) a potom ju až po povrch prelejte vriacou vodou. Nechájte asi 1 deň stáť a potom zlejte vodu a zeminu nechajte trošku obschnúť. Takto máte 100 % čistú zeminu bez rôznych patogénov, ktoré by mohli ohroziť výsev.

Semená rodu Leucadendron trochu obrúste (ošmirgľujte šmirgľom alebo na stolárskom pilníku) a potom namočte do vlažnej vody na 2–3 dni (niektorí pestovatelia v Afrike ich pred namočením ešte prelejú vriacou vodou a potom ich nechajú v tej vode stáť 2–3 dni). Semená rodu Leucospermum keď trošku ošmirgľujete po bokoch z dvoch strán všimnete si, že vo vnútri je vlastné semienko a okolo je dutinka. Miernym stlačením semena obal praskne a vo vnútri nájdete 1 semienko. To potom po vybratí namočíte na 2–3 dni do vody. Semená rodov Protea, Hakea, Banksia a Telopea nešmirgľujte, ale iba namočte do vody. Semená po 2–3 dňovom máčaní vo vode zasaďte. Počas namáčania vo vode a aj po výseve je veľmi dôležitá teplota. Na všetky druhy čeľade proteovitých priaznivo vplýva kolísanie dennej a nočnej teploty. Ideálna teplota cez deň je od 24–29 °C (každý druhý týždeň 22–25 °C), v noci 15–19 °C a každý druhý týždeň nechajte nočnú teplotu klesnúť na 8–10 °C. Teploty pod 5°C a nad 32 °C pôsobia nepriaznivo.

foto

Semená Aulax umbellata

Prehľadne to uvádza nasledovná tabuľka:

teplota cez deň teplota cez deň teplota v noci
1. týždeň 22–25 °C 8–10 °C
2. týždeň 24–29 °C 15–19 °C
3. týždeň 22–25 °C 8–10 °C
4. týždeň 24–29 °C 15–19 °C

Striedanie teplôt však nesmie byť náhle, ale plynulé. V byte to ľahko zabezpečíte tak, že cez deň položíte črepníky na radiátor alebo do jeho blízkosti a v noci tesne k oknu, ktoré dobre netesní a cez ktoré preniká vzduch z vonku, alebo na chodbu alebo do pivnice. Teploty si zistite najlepšie ešte pred výsevom. O takomto kolísaní teplôt si možno myslíte, že je to zbytočné, ale práve ono zabezpečuje takmer 100 % klíčivosť.

foto

Protea nerifolia

Pri vyššie uvedenom teplotnom harmonograme semená klíčia 7–21 dní. Na povrch pôdy vyrastú rastliny do 6 týždňov. Výsev nesmie vyschnúť, ale vyvarujte sa zbytočného premočenia. Striedanie teplôt zabezpečte prvé 2 mesiace. Potom môžete rastliny pestovať pri bežnej izbovej teplote.

Rastliny tejto čeľade nemajú radi pôdy bohaté na živiny. Platí pravidlo, že menej je niekedy viac. Prihnojovať ich nemusíte prvých 6 mesiacov. Mladé rastlinky zbytočne nepresádzajte. Určite ich nepresádzajte v 1. mesiaci života. Ideálne je ak semená vysadíte po 1 kuse do črepníkov vysokých cca 10 cm a širokých cca 5 cm. V Juhoafrickej republike semená vysádzajú do ešte väčších črepníkov do črepníkov o objeme 0,5 litra (= 500 ml črepník od jogurtu) sadia po 1 semienku a rastliny prvýkrát presádzajú až po roku.

Rastliny pestujte počas vegetačného obdobia pri bežných izbových teplotách. Na zimu ich prezimujte v svetlej miestnosti pri teplotách okolo 5–8 °C (obdobne ako muškáty). Chladnejšie zimovanie je nevyhnutné pre bohatú násadu kvetov! Väčšina druhov kvitne už po 1. prezimovaní.

Dospelé rastliny prihnojujte počas vegetácie polovičnými dávkami hnojiva raz za 2–3 týždne, pred kvitnutím častejšie. Pôdu udržiavajte skôr suchšiu. V zime pri chladnejšom zimovaní obmedzte polievanie na minimu, pretože by inak mohli zahnívať korene.

««« Predchádzajúci text: Reportáž z výstavy georgín a gladiol Nasledujúci text: Cisár, ktorý dal doviesť "nezvyčajné" rastliny »»»

Streda 7.11.2001 10:03 | vytlačiť | Exotické rastliny

KPR sa predstavuje

Logo Klubu pestovateľov rastlín
Klub pestovateľov rastlín je dobrovoľné združenie záhradkárov, ktoré spája amatérskych i profesionálnych pestovateľov rastlín z celého sveta. Svojím členom i nečlenom pomáha už 16 rokov získavať vzácne druhy rastlín prostredníctvom celosvetovej siete dodávateľov. Čítať viac...

Kategórie: Všetky Botanix Exotické rastliny Hliva ustricová Hľuzovky Ihličnany Indonézia Kvetnaté lúky Mrazuvzdorné palmy Mäsožravé rastliny Naše rastliny Návody na pestovanie rastlín Ohrozené rastliny Ovocné dreviny Palmy Testy Tropické ovocie Trávnik Vodné a močiarne rastliny Záhradkárske výstavy Záhradné dreviny Škodcovia rastlín