Botanix - časopis o rastlinách a záhradkárčení

Čítanie časopisov KPR

Návod na pestovanie cykasov

obrazek

Cycas thouarsii

Návod na pestovanie cykasov

Pestovanie cykasov je rovnaké ako u paliem. Môžete ich pestovať rovnako ako je to uvedené pri palmách vyššie, alebo môžete vyskúšať nasledovný spôsob, ktorý je „obkukaný“ od niektorých pestovateľov z Austrálie:

Semená namočte na 3–4 dni do vody teplej 23–25 ° C. Potom si pripravte zeminu: zmes rašeliny a kokosovej zeminy (u nás sa bežne predáva ako kokosový humus v 1 kg tehličkách) v pomere 1:1. Zeminu pred výsevom prelejte vriacou vodou a potom ju nechajte obschnúť, aby nebola blatistá ale dostatočne vlhká. Zbavíte ju tak rôznych mikroorganizmov a zárodkov plesní, ktoré by mohli zničiť semeno. Zeminu naplňte do priesvitných igelitových vreciek veľkých cca 20×30 cm. Semeno položte naležato na vrch pôdy a do polovice ho do nej zatlačte, aby ste naň cez igelit videli. Vrecká uzavrite gumičkou a položte ich naležato na tienisté miesto s teplotou okolo 25 °C. Semená pravidelne kontrolujte, pri náznakoch plesní vrecko otvore na 5–10 min denne aby sa trochu vyvetralo. Semeno o 1–5 mesiacov pukne na švoch a začne rásť biely koreň. S presadzovaním sa moc neponáhľajte, podľa potreby vetrajte (otvorte vrecko) na 5–10 min denne (raz za týždeň, … podľa potreby). Keď už koreň je dlhý niekoľko 3–10 cm vrecko otvorte a semeno opatrne vyberte. Okamžite ho presaďte do hlbšieho črepníka veľkého v priemere cca 20 cm a na výške 20–40 cm. Pri presadení dajte pozor, aby ste nepoškodili koreň! Po presadení musí semeno z ½ zo zeme vytŕčať.

Prvý list vyrastie o 6–24 mesiacov (podľa druhu). Cykasy všeobecne rastú veľmi pomaly. U rýchlejšie rastúce druhy ako napr. Cycas revoluta sa 1. list vyvinie už vo veku okolo 1 roka a druhý list v 2.-3. roku. Priemerný prírastok v ďalších rokoch je 1 list ročne. U pomalšie rastúcich druhov to trvá omnoho dlhšie.

Cykasy prihnojujte v polovičných koncentráciách raz za týždeň odkedy koreň dorastie do dĺžky 2 cm. Od objavenie sa 1. listu prihnojujte raz za týždeň obyčajnou dávkou hnojiva. Doporučujem používať hnojivá obsahujúce mikroprvky ako sú napr. Harmavit, Floran, Pražské hnojivo a pod.

Chcem tu mať svoju reklamu...

««« Predchádzajúci text: Návod na pestovanie paliem Nasledujúci text: Základný návod na pestovanie rastlín »»»

Štvrtok 9.10.2003 22:47 | vytlačiť | Návody na pestovanie rastlín

KPR sa predstavuje

Logo Klubu pestovateľov rastlín
Klub pestovateľov rastlín je dobrovoľné združenie záhradkárov, ktoré spája amatérskych i profesionálnych pestovateľov rastlín z celého sveta. Svojím členom i nečlenom pomáha už 16 rokov získavať vzácne druhy rastlín prostredníctvom celosvetovej siete dodávateľov. Čítať viac...

Kategórie: Všetky Botanix Exotické rastliny Hliva ustricová Hľuzovky Ihličnany Indonézia Kvetnaté lúky Mrazuvzdorné palmy Mäsožravé rastliny Naše rastliny Návody na pestovanie rastlín Ohrozené rastliny Palmy Testy Tropické ovocie Trávnik Vodné a močiarne rastliny Záhradkárske výstavy Záhradné dreviny Škodcovia rastlín

Chcem tu svoju reklamu...