Botanix - časopis o rastlinách a záhradkárčení

Čítanie časopisov KPR

Návod na výsev semien mäsožravých rastlín

foto

Pinguicula balcanica

Semená mäsožravých rastlín si svoju klíčivosť udržiavajú len veľmi krátko. Už po roku je klíčivosť u mnohých druhov mizerná. Preto treba ich semená vysievať čerstvé, hneď ako ich dostanete.

Na výsev si pripravte 2 nádoby. Jednu veľkú aspoň 10×15×10 cm (d x š x v) a druhú aspoň o 10 cm na každú stranu väčšiu. Väčšia musí byť bez dier pre odtok vody a s možnosťou prikrytia tabličkou skla alebo plastového priehľadného vrchnáku. Menšia musí mať na spodnej strane aspoň 3–5 dier s priemerom aspoň 1 cm na prísun/odtok vody. Do tej väčšej nádoby dajte do polovice vodu, urobíte z nej v podstate také akvárium. Do menšej nádoby vložte rašelinový substrát ale môžete použiť aj čistý piesok. Na povrch už navlhčeného substrátu potom rovnomerne vysypte semená. Nakoniec celý výsev vložte do väčšej nádoby tak, aby voda siahala aspoň do jej polovice výšky tej menšej. A potom už treba len čakať – v priebehu 1 mesiaca na povrchu substrátu začnú rásť semenáčiky, ktoré potom podľa veľkosti presaďte po cca 3–6 mesiacoch po jednej rastlinke do samostatných črepníkov.

Predsejbová úprava výsevného substrátu

Pred výsevom je nevyhnutné sterilizovať výsevný substrát. Ak používate piesok, môžete ho jednoducho prevariť cca 10 minút vo vriacej vode, ak používate rašelinu, tú prelejte vriacou vodou a nechajte vychladnúť. Takto získate dostatočne vysterilizovaný substrát, zbavený plesní a húb, ktoré by mohli zničiť vaše výsevy a semien burín, ktoré by zase mohli prerásť vaše výsevy.

Chcem tu mať svoju reklamu...

««« Predchádzajúci text: Cherimoya, anona trojlupienková (Annona cherimola) Nasledujúci text: Kiwano - Cucumis metuliferus »»»

Štvrtok 11.11.2004 07:49 | vytlačiť | Mäsožravé rastliny, Návody na pestovanie rastlín

KPR sa predstavuje

Logo Klubu pestovateľov rastlín
Klub pestovateľov rastlín je dobrovoľné združenie záhradkárov, ktoré spája amatérskych i profesionálnych pestovateľov rastlín z celého sveta. Svojím členom i nečlenom pomáha už 16 rokov získavať vzácne druhy rastlín prostredníctvom celosvetovej siete dodávateľov. Čítať viac...

Kategórie: Všetky Botanix Exotické rastliny Hliva ustricová Hľuzovky Ihličnany Indonézia Kvetnaté lúky Mrazuvzdorné palmy Mäsožravé rastliny Naše rastliny Návody na pestovanie rastlín Ohrozené rastliny Palmy Testy Tropické ovocie Trávnik Vodné a močiarne rastliny Záhradkárske výstavy Záhradné dreviny Škodcovia rastlín

Chcem tu svoju reklamu...