Botanix - časopis o rastlinách a záhradkárčení

Čítanie časopisov KPR

Poznáte národnú rastlinu Slovenska?

V júli 1999 bola prvá vedomostná súťaž. Napriek tomu, že súťažná otázka bola veľmi jednoduchá, nezapojili sa do súťaže nikto. Pritom odpoveď na súťažnú otázku sa nachádzala každý deň všade okolo Vás (lipová vetvička alebo aspoň list s kvetom je vyobrazený na občianskych preukazoch, vysvedčeniach, niektorých známkach, …).

Asi prvýkrát bola lipa spomínaná so slovanstvom už za čias Svätopluka (legendárne známe tri Svätoplukove prúty, ktoré boli lipové). Odvtedy sa považuje lipa malolistá (Tilia cordata) za národný symbol Slovenska.

Okrem Slovenska je lipa malolistá národnou rastlinou Česka a Estónska, lipa striebristá (Tilia tomentosa) zase Maďarska.

Lipy sú v záhradkách veľmi obľúbené a vysoko cenené rastliny. Ak ich nebudete obmedzovať rezom vyrastú z nich dosť veľké stromy. Občasným rezom docielite, aby aj stará rastlina bola malá a pritom pekná. Pretože sa dá rezom dobre tvarovať je veľmi obľúbená u pestovateľov bonsajov (aj napríklad 16 ročná rastlina nemusí presiahnuť 50 cm).

Lipy sa v záhradkách rozmnožujú iba semenami, pretože odrezky sa zakoreňujú veľmi ťažko. Iba lipa európska (Tilia x europaea, syn. vulgaris; kríženec lipy malolistej a veľkolistej) sa dá rozmnožovať vegetatívne.

Lipa malolistá a veľkolistá je súčasne aj liečivou rastlinou, ktorú predovšetkým pri liečbe chorôb z prechladnutia používali aj naši predkovia. Určite každý pozná aj veľmi chutný lipový čaj či med.

Chcem tu mať svoju reklamu...

««« Predchádzajúci text: Patria dreviny do našich záhrad? 3 Nasledujúci text: Passiflora - mučenka »»»

Streda 14.6.2000 00:38 | vytlačiť | Naše rastliny

KPR sa predstavuje

Logo Klubu pestovateľov rastlín
Klub pestovateľov rastlín je dobrovoľné združenie záhradkárov, ktoré spája amatérskych i profesionálnych pestovateľov rastlín z celého sveta. Svojím členom i nečlenom pomáha už 16 rokov získavať vzácne druhy rastlín prostredníctvom celosvetovej siete dodávateľov. Čítať viac...

Kategórie: Všetky Botanix Exotické rastliny Hliva ustricová Hľuzovky Ihličnany Indonézia Kvetnaté lúky Mrazuvzdorné palmy Mäsožravé rastliny Naše rastliny Návody na pestovanie rastlín Ohrozené rastliny Palmy Testy Tropické ovocie Trávnik Vodné a močiarne rastliny Záhradkárske výstavy Záhradné dreviny Škodcovia rastlín

Chcem tu svoju reklamu...