Botanix - časopis o rastlinách a záhradkárčení

Čítanie časopisov KPR

Pozor na nebezpečné kôrovnice!

Kôrovnice sú vošky, ktoré škodia na niektorých ihličnanoch tým, že cicajú rastlinné šťavy. Sú nanajvýš 1–2 mm veľké. Z oplodneného vajíčka sa na jar liahnu larvičky (nymfy), z ktorých sa vyvíjajú bezkrídle samičky. Tie sa rozmnožujú bez oplodnenia (partenogeneticky). Sú živorodé, plodia nymfy, ktoré dospievajú na okrídlené a bezkrídle samičky, ktoré plodia ďalšiu generáciu. Počas vegetačného obdobia sa vystrieda niekoľko pokolení. Na jeseň sa rodia aj samčeky. Samičky po párení s nimi znášajú vajíčka, ktoré prezimujú a na budúci rok dajú základ novej generácii. Tým sa generačný cyklus uzatvára. U nás sa bežne vyskytuje 9 druhy kôrovníc.

Kôrovnica Pineus pineoides škodí na smrekoch. Zistíte ju podľa zhlukov bielej voskovej vaty, ktorú vytvára na kmeni a na bázi silnejších vetiev. Je to hojný druh, ktorý má za rok tri pokolenia. Hálky nevytvára.

Z prednej Ázie bola dovlečená kôrovnica borovicová (Pineus pini), ktorá tam má uzavretý cyklus na kaukazskom smreku a borovici. U nás škodí hlavne na mladých boroviciach. Taktiež ju zistíte podľa voskovej vaty. Hálky nevytvára. V Európe nemá úplný generačný cyklus. Preletuje aj na smreky, na ktorých však neškodí, pretože samičky nemajú možnosť oplodnenia, a tak hynú.

Smreky (Picea) a smrekovce (Larix) napáda kôrovnica pupeňová (Adelges laricis), ktorá svojím cicaním mení pupeň na asi 2 cm veľkú šišticovú hálku.

Kôrovnica zelená (Sacchiphantes viridis) má za rok až päť generácií na smreku a smrekovci. Veľmi podobná je kôrovnica smreková (Sacchiphantes abietes), ktorá vytvára rovnaké hálky, ale je prísne viazaná na smrek. Tieto druhy voskovú vatu nevytvárajú.

Kôrovnica kaukazská (Dreyfusia nordmannianae) k nám bola dovlečená z Kaukazu spolu s jedľou Nordmanovou (Abies nordmanniana). U nás škodí na mladých jedliach. Pri slabšom napadnutí sú napadnuté ihlice iba nápadne kratšie ako nenapadnuté. Pri silnom napadnutí sa nielen ihlice ale aj výhonky deformujú, skracujú, hnednú a usychajú. Často sa premnoží na suchých teplých stanovištiach. V Európe nemá úplný generačný cyklus, pretože sa tu nachádza jej medzihostiteľská drevina – kaukazský smrek.

Domáci stredoeurópsky druh – kôrovnica jedľová (Dreyfusia piceae) napáda staršie, 30–60 ročné, jedle. Žije na kôre kmeňov, nepatrná časť cicia tiež na výhonkoch, ktoré sa hálkovite zdurujú. Pri silnom napadnutí spôsobuje praskanie a odlupovanie kôry, čo má za následok postupné usychanie stromov. Kôrovnica vejmutovková (Pineus strobi) k nám bola zavlečená zo Severnej Ameriky borovicou vejmutovkou (Pinus strobus). Na vetvičkách zanecháva bielu voskovú vatu. Hálky nevytvára. V Európe nemá úplný generačný cyklus, pretože sa tu nachádzajú jej medzihostitelia – niektoré americké druhy smrekov.

Zo Severnej Ameriky k nám bola zavlečená kôrovnica duglasková (Gilletteella cooleyi). Tam sa vyvíja na duglaske tisolistej (Pseudotsuga menziesii), smreku sitkanskom (Picea sitchensis), pichľavom (Picea pungens) a smreku Picea engelmanii. Ľahko ju odhalíte podľa nápadnej bielej voskovej vaty, ktorú zanecháva na ihličí. U nás sa vyskytuje väčšinou len na duglaske. Iba tam, kde sa pestuje duglaska spolu so spomínanými americkými smrekmi môže škodiť aj na nich. Vtedy má aj v Európe úplný generačný cyklus (5 generácií ročne).

Kôrovnice napádajú ihličnany hlavne na suchých miestach. Napadnuté výhonky sú deformované a nevzhľadné. Pri opakovanom napadnutí môže dôjsť až k uhynutiu celých vetiev alebo dokonca celého stromčeka.

Proti kôrovniciam sa najľahšie bojuje správnym výberom stanovišťa (na vlhko náročné druhy nepestujte na suchom mieste). Z chemickej ochrany môžete použiť v predjarí proti prezimujúcim štádiám prípravok Oleo-Ekalux v koncentrácii 1 % (100 ml prípravku na 10 l vody) a Torant CL v koncentrácii 0,1 % (10 ml prípravku na 10 l vody). V čase lietania samičiek môžete použiť Karate, Pirimor a pod.

Chcem tu mať svoju reklamu...

««« Predchádzajúci text: Passiflora - mučenka Nasledujúci text: Patria dreviny do našich záhrad? 4 - Pestujeme bonsaje »»»

Štvrtok 15.6.2000 06:42 | vytlačiť | Škodcovia rastlín, Naše rastliny, Ihličnany

KPR sa predstavuje

Logo Klubu pestovateľov rastlín
Klub pestovateľov rastlín je dobrovoľné združenie záhradkárov, ktoré spája amatérskych i profesionálnych pestovateľov rastlín z celého sveta. Svojím členom i nečlenom pomáha už 16 rokov získavať vzácne druhy rastlín prostredníctvom celosvetovej siete dodávateľov. Čítať viac...

Kategórie: Všetky Botanix Exotické rastliny Hliva ustricová Hľuzovky Ihličnany Indonézia Kvetnaté lúky Mrazuvzdorné palmy Mäsožravé rastliny Naše rastliny Návody na pestovanie rastlín Ohrozené rastliny Palmy Testy Tropické ovocie Trávnik Vodné a močiarne rastliny Záhradkárske výstavy Záhradné dreviny Škodcovia rastlín

Chcem tu svoju reklamu...