Botanix - časopis o rastlinách a záhradkárčení

Čítanie časopisov KPR

Patria dreviny do našich záhrad? 1

Na túto otázku sa dá odpovedať jednoznačne: Áno. Dreviny v záhrade nielenže pôsobia esteticky, ale aj prečisťujú ovzdušie, na listoch zadržiavajú prach a svojou výškou zamedzujú nežiadúcemu rýchlemu prúdeniu vetra, teda pôsobia ako vetrolamy.

V tomto článku by sme Vás chceli zoznámiť s niektorými absolútne nenáročnými listnatými drevinami, ktoré si zaslúžia Vašu pozornosť či už svojím exotickým vzhľadom, alebo svojou cennou vlastnosťou – prinášajú konzumné plody. V ďalšom článku Vám predstavím ihličnaté dreviny.

Acer – Javor

Javor má asi zo všetkých listnatých drevín v záhrade najväčšie uplatnenie. Nestrihaný sa pekne vníma ako solitérne vysadený strom; strihaný, vysadený do malej nádoby, ako bonsaj; a strihaný vysadený do voľnej pôdy ako živý plot.

Alnus glutinosa – Jelša lepkavá

V prírode rastie v celej Európe pozdĺž vodných tokoch, v lužných lesoch a slatinách. V záhrade sa uplatní predovšetkým vo vlhkejších a podmáčaných miestach. Od začiatku novembra až do konca januára sa zbierajú šištičky, ktoré sa používajú do rôznych dekorácií. V predjarí sa zbierajú aj celé konáriky, na ktorých už kvitnú kvety.

Amorpha fruticosa – Beztvarec krovitý

Je to ker pochádzajúci zo Severnej Ameriky z oblastí medzi štátmi Connecticut, Louisiana a Florida. Kvitne exoticky vyzerajúcimi tmavofialovými súkvetiami. Ak túžite mať v záhrade trochu exotiky, tak tento a nasledujúci druh je vhodný práve pre Vás. Uplatní sa aj na pôdach, kde nechcú dobre rásť žiadne iné dreviny. Navyše takéto pôdy obohacuje o vzdušný dusík N2 , a tak už po dvoch rokoch je možné na takýchto pôdach pestovať aj rastliny, ktorým sa tam pôvodne nedarilo.

Colutea arborescens – Mechúrik stromovitý

Je to ker pochádzajúci zo severnej Afriky. Jeho krásu si uvedomovali už naši predkovia. Pre mechúrikovité plody sa pestuje už od roku 1570. Jeho plody ostávajú na rastline väčšinou cez jeden rok. Rovnako ako beztvarec je na ošetrovanie nenáročný a je úpne mrazuvzdorný.

Daphne mezereum – Lykovec jedovatý

Zaujímavý menší opadavý ker, ktorý sa uplatní aj v malej okrasnej záhradke. Na svetlo nie je náročný. Dobre rastie aj v podraste väčších stromov (napríklad smrekov). Najkrajší je v predjarí, kedy kvitne ružovými, vzácne bielymi kvetmi. Druhýkrát je atraktívny v júli tmavočervenými plodmi veľkosti ríbezle.

Rozmnožovanie drevín Dreviny sa rozmnožujú najjednoduchšie generatívne, čiže semenami. Druhy, ktoré semená vytvárajú zriedkavo, alebo ich semená majú malú klíčivosť, sa rozmnožujú vegetatívne – rôznymi časťami.

Rozmnožovanie drevín semenami: semená sa vysievajú v predjarí (marec-máj) najlepšie do kvetináča naplne­ného zmesou hliny a rašeliny (pre ihličnany v pomere 1:1, pre listnáče v pomere 1–4:1).

Niektoré semená vyžadujú špeciálnu predsejbovú úpravu. Uvedieme len jeden spôsob, ktorý je jednouchý, a tak vhodný aj pre malopestovateľa. Semená s tvrdou šupkou (napr. gledíčia, agát, ruža a pod.) treba pred vysiatím preliať vriacou vodou.

Rozmnožovanie drevín odrezkami: druhý najjednoduchší spôsob rozmnožovania drevín. Pre začínajúceho pestovateľa je najjednoduchšie rozmnožovať dreviny odrezkami koncom zimy až v predjarí, teda od konca decembra do konca marca. Je to také jednoduché: odrezok dlhý 15–20 cm zapichnete do pôdy tak, aby vrchný púčik bol v úrovni pôdy, prípadne tesne pod jej povrchom.

Presádzanie drevín: najvhodnejší čas na presádzanie väčšiny drevín je október. Iba niektoré teplomilnejšie dreviny sa presádzajú až v marci (napr. broskyne, marhule, gaštany).

Postup pri presádzaní drevín (Poznámka: Väčšie dreviny sa často presádzajú ako prostokorenné, teda bez koreňového balu.)

  1. Vykopte jamu, ktorá by mala byť o niečo väčšia ako je koreňový bal dreviny.
  2. Pri vysádzaní stromov, prípadne aj vzrastenejších kríkov, zastrčte do jamy palicu. Tento krok urobte predovšetkým vo veternejších oblastiach (napr. na svahoch).
  3. Presádzanú drevinu vložte do jamy a výdatne ju zalejte.
  4. Koreňový bal dreviny po vsiaknutí vody začnite zasypávať hlinou.
  5. Okolo novo vysadenej dreviny utlačte hlinu, prípadne ju priviažte k palici.
  6. Počas niekoľkých týždňoch po vysadení drevinu za suchého počasia polievajte.
  7. Asi za pol roka po vysadení dreviny môžete odstrániť opornú palicu. Iba na veterných miestach ju ponechajte aj naďalej. V tomto prípade však dbajte na to, aby sa špagát, resp. drôt, ktorým je drevina uchytená, nezarezával do kmeňa.

««« Predchádzajúci text: Tulipány - to, čo o nich neviete Nasledujúci text: Nechtíkový krém »»»

Pondelok 10.5.1999 09:02 | vytlačiť | Záhradné dreviny, Naše rastliny, Ihličnany

KPR sa predstavuje

Logo Klubu pestovateľov rastlín
Klub pestovateľov rastlín je dobrovoľné združenie záhradkárov, ktoré spája amatérskych i profesionálnych pestovateľov rastlín z celého sveta. Svojím členom i nečlenom pomáha už 16 rokov získavať vzácne druhy rastlín prostredníctvom celosvetovej siete dodávateľov. Čítať viac...

Kategórie: Všetky Botanix Exotické rastliny Hliva ustricová Hľuzovky Ihličnany Indonézia Kvetnaté lúky Mrazuvzdorné palmy Mäsožravé rastliny Naše rastliny Návody na pestovanie rastlín Ohrozené rastliny Ovocné dreviny Palmy Testy Tropické ovocie Trávnik Vodné a močiarne rastliny Záhradkárske výstavy Záhradné dreviny Škodcovia rastlín