Botanix - časopis o rastlinách a záhradkárčení

Čítanie časopisov KPR

Patria dreviny do našich záhrad? 3

Ginkgo biloba – Ginko dvojlaločné, Picea omorika – Smrek omorikový (omorika), Sequoia sempervirens – Sekvoja vždyzelená, Thuja plicata – Tuja riasnatá

Ginkgo biloba – Ginko dvojlaločné

Tento druh rastie na našej planéte už dvesto miliónov rokov. Odvtedy sa jeho vzhľad takmer vôbec nezmenil.

Najväčší rozmach zaznamenala čeľad ginkovitých v triase a v jure, teda v čase, keď na našej planéte žili dinosauri. V treťohorách rástol tento druh po celej severnej pologuli, vrátane najsevernejších oblastí (Island a Grónsko).

Vejárovité, dvojlaločnaté až dvojdielne listy s vidlicovitou žilnatinou sú veľké 10 cm. Záhradníci – nebotanici by tento druh podľa listov zaradili asi medzi listnaté dreviny. V skutočnosti má od nich ďaleko. Najbližších, v súčasnosti žijúcich príbuzných, má medzi ihličnanmi. Botanici považujú tento druh za „žijúcu fosíliu“. Dožíva sa vysokého veku. V súčasnosti najstrarším exemplárom, ktoré rastú v kláštorných záhradách vo východnej Ázii sa odhaduje okolo dvetisíc rokov.

Za vlasť giniek sa považuje Čína. Je to veľmi stará kultúrna a kultová rastlina. V súčasnosti už vo voľnej prírode nerastie. „Polodivo“ rastie iba v záhradách východoázijských chrámov. Všetky v súčasnosti žijúce ginká pochádzajú práve z týchto stromov. V Európe sa pestuje od roku 1730.

Picea omorika – Smrek omorikový (omorika)

Bol objavený pomerne nedávno, v roku 1890, na malom území na vápencových skalách na juhovýchode Bosny a Hercegoviny. Oproti smreku obyčajnému je menší, dorastá do výšky 30 m. Zo všetkých smrekov je najodolnejší voči priemyselným exhalátom, kyslému dažďu a suchu. Preto patrí medzi najobľúbenejšie druhy smrekov. Za svoju vysokú odolnosť vďačí veľmi hrubej voskovej vrstve, ktorá pokrýva ihličie.

Uplatnenie smreku omorikového je podobné ako pri smreku obyčajnom. Na rozdiel od neho na suchých stanovištiach netrpí škodcami.

Sequoia sempervirens – Sekvoja vždyzelená

Je to najväčší strom na svete. Dorastá do výšky okolo 100 m. Najväčší žijúci strom tohto druhu má výšku 119,9 m a obvod kmeňa takmer 20 m.

Má asi 2 cm dlhé svetlé ihličie, ktoré je na spodnej strane s dvoma belavými pásikmi. Staršie stromy majú veľmi atraktívnu hrdzavočervenú kôru, ktorá je pozdĺžne hlboko rozbrázdená.

Rastie vo vlhkých hmlistých pobrežných lesoch v Severnej Amerike od južného Oregonu po strednú Kaliforniu. V Európe je to odolný druh, ktorý vymŕza iba na suchých miestach. Je to najvyhľadávanejší druh pre bonsaje, pretože veľmi dobre znáša pravidelné zaštipovanie. Uplatní sa aj v každej záhrade. Musíte ho zaštipovať, aby moc neprerástol.

Na Slovensku ho vysadzujeme do voľnej pôdy iba v južných oblastiach, a aj to radšej na juh orientovaných stanovištiach. V severnejších oblas­tiach ho môžete pestovať vonku iba v lete. V zime je lepšie ho prezimovať v skleníku, fóliovníku alebo v byte. Inak je v skutočne nenáročný.

Thuja plicata – Tuja riasnatá

Veľmi hodnotný ihličnan. Je to prekrásny vždyzelený druh pochádzajúci zo Severnej Ameriky. Tam v prirodzených porastoch dorastá do výšky 60 m.

V Európe patrí medzi najnenáročnejšie druhy introdukovaných drevín zo Severnej Ameriky. V Európe sa pestuje od roku 1854. Nevymŕza a dobre znáša zaštipovanie. V záhradke má všestranné uplatnenie. Hodí sa na vždyzelené živé ploty a na výsadbu ako solitéra. O niečo menej je vhodný na pestovanie ako bonsaj. Má veľmi hustý habitus a drobné úzke šištice hnedej farby.

Asi práve vďaka atraktívnemu vzhľadu a nenáročnosti je tento druh, po tujovci východnom (Biota orientalis), druhým najžiadanejším v celej Európe.

Chcem tu mať svoju reklamu...

««« Predchádzajúci text: Čo s pokosenou trávou? Nasledujúci text: Poznáte národnú rastlinu Slovenska? »»»

Nedeľa 11.6.2000 08:00 | vytlačiť | Záhradné dreviny, Naše rastliny, Ihličnany

KPR sa predstavuje

Logo Klubu pestovateľov rastlín
Klub pestovateľov rastlín je dobrovoľné združenie záhradkárov, ktoré spája amatérskych i profesionálnych pestovateľov rastlín z celého sveta. Svojím členom i nečlenom pomáha už 16 rokov získavať vzácne druhy rastlín prostredníctvom celosvetovej siete dodávateľov. Čítať viac...

Kategórie: Všetky Botanix Exotické rastliny Hliva ustricová Hľuzovky Ihličnany Indonézia Kvetnaté lúky Mrazuvzdorné palmy Mäsožravé rastliny Naše rastliny Návody na pestovanie rastlín Ohrozené rastliny Palmy Testy Tropické ovocie Trávnik Vodné a močiarne rastliny Záhradkárske výstavy Záhradné dreviny Škodcovia rastlín

Chcem tu svoju reklamu...