Botanix - časopis o rastlinách a záhradkárčení

Čítanie časopisov KPR

Patria dreviny do našich záhrad? 4 - Pestujeme bonsaje

Bonsaje sa stávajú aj u nás čoraz populárnejšími. Bonsaje sa dajú považovať za druh umenia, pretože pri ich tvorbe sa vyžaduje od autora aj určité estetické a umelecké cítenie.

Bonsaje pochádzajú z východnej Ázie, predovšetkým z Japonska, kde sa pestujú od nepamäti. Ich tvorba nie je náročná, ale nie je to ani otázka niekoľkých rokov. Obyčajná drevina v nádobe sa stáva bonsajom až po rokoch, ba až desaťročiach presadzovania, rezania, zaštipovania, …

Najskôr si musíte dopestovať semenáčik. Postup ako na to ste našli, respektíve nájdete v Návode na pestovanie. V októbri až novembri je najvhodnejší čas na začatie pestovania bonsajov. Jednoročný semenáčik, podľa druhu vysoký 5–40 cm, presaďte do špeciálnych bonsajových nádob, ktoré si môžete zaobstarať na záhradníckych výstavách alebo v lepšie vybavených záhradkárskych predajniach. Pri presádzaní skráťte korene a vetvičky asi na polovicu. Po presadení semenáčik dobre zavlažte. Na presádzanie je najvhodnejšia jeseň práve preto, že v tomto období rastú korene všetkých drevín najrýchlejšie – až 1 cm denne. Šanca uhynutia semenáčika je tak minimálna. S menším rizikom môžete semenáčiky pre­sádzať celoročne (s výnimkou keď je pôda zamrznutá, vtedy sa voda do koreňov nedostáva).

Pre dobrý rast je dôležitý správny výber pôdy (substrátu) v nádobe. Základom by mala byť „obyčajná zemina“ – zemina bohatá na živiny, stredne ťažká, s neutrálnym pH. Pre ihličnany sa osvedčila zmes rašeliny : základnej zemine : piesku v pomere 2:2:1, pre listnaté rastliny 1:4:1, pre vresovištné druhy a pre druhy vyžadujúce nízke pH 1:1:1.

Presadené rastliny polejte a umiestnite na polotienisté miesto. Najčastejším dôvodom uhynutia presadenej rastliny je prílišná starostlivosť – prelievanie. Po zakorení, teda o niekoľko týždňov, ich môžete preložiť na trvalé stanovište: svetlomilné na stolík alebo parapetu, ktorá je väčšinu dňa osvetlená; tieňomilné na severnú stranu alebo na iné tônisté miesto (na stolík pod košaté stromy v záhrade, okennú parapetu orientovanú na sever a pod.).

Až do zamrznutia pôdy v nádobe semenáčiky pravidelne polievajte – pôda by nemala vyschnúť. Je to dôležité najmä preto, že aj počas mrazov sa voda z rastlín a pôdy vyparuje. Suchom trpiace rastliny počas zimy ľahko vymŕzajú!

Ak pestujete nejaké vzácnejšie druhy, ktoré nie sú úplne mrazuvzdorné, môžete ich prezimovať v parenisku. Do pareniska umiestnite rastliny v nádobách vedľa seba a zasypte ich opadaným lístím. Podľa potreby môžete parenisko ešte prikryť tabuľami skla alebo fóliou. Pri oteplení (hlavne v predjarí) včas odstráňte sklo alebo fóliu (lístie však nechajte), aby Vám rastliny nezačali predčasne pučať alebo kvitnúť. Náhle ochladenie či dokonca slabší mráz by ich potom mohol poškodiť alebo aj zničiť. Rastliny z pareniska vyberte až keď nehrozia silnejšie mrazy.

Ďalšou možnosťou ako si môžete získať rastliny pre bonsaje je vegetatívne – odrezkami. Ale o tom už v ďalšom článku.

Postup pri presadzovaní bonsajov:

  1. Dreviny vyklopte z pôvodného kvetináča (podľa potreby môžete kvetináč opatrne pobúchať o zem, koreňový bal sa potom ľahšie uvoľní),
  2. Odstráňte nadbytočnú pôdu medzi koreňmi,
  3. Skráťte dlhé a prebytočné korene, odstráňte hlavný tzv. kolový koreň,
  4. Na dno bonsajovej nádoby umiestňujte drôtenú mriežku (aby zemina nevypadávala),
  5. Na dno nasypte hrubozrnnú a potom drobnozrnnú zeminu,
  6. Pomocou drôtika upevnite rastlinu, aby sa nevyvrátila,
  7. Umiestnite celú nádobu do nádoby s vodou, až kým sa všetka pôda nezvlhčí,
  8. Potom postavte kvetináč na polotienisté, bezveterné miesto.

««« Predchádzajúci text: Pozor na nebezpečné kôrovnice! Nasledujúci text: Dobrotivý cisár Ferdinand a jeho hruška »»»

Streda 22.11.2000 09:05 | vytlačiť | Záhradné dreviny, Naše rastliny, Ihličnany

KPR sa predstavuje

Logo Klubu pestovateľov rastlín
Klub pestovateľov rastlín je dobrovoľné združenie záhradkárov, ktoré spája amatérskych i profesionálnych pestovateľov rastlín z celého sveta. Svojím členom i nečlenom pomáha už 16 rokov získavať vzácne druhy rastlín prostredníctvom celosvetovej siete dodávateľov. Čítať viac...

Kategórie: Všetky Botanix Exotické rastliny Hliva ustricová Hľuzovky Ihličnany Indonézia Kvetnaté lúky Mrazuvzdorné palmy Mäsožravé rastliny Naše rastliny Návody na pestovanie rastlín Ohrozené rastliny Ovocné dreviny Palmy Testy Tropické ovocie Trávnik Vodné a močiarne rastliny Záhradkárske výstavy Záhradné dreviny Škodcovia rastlín