Botanix - časopis o rastlinách a záhradkárčení

Čítanie časopisov KPR

Passiflora - mučenka

foto

Mučenka belasá

Asi 350 druhov mučeniek má svoju domovinu v Strednej a Južnej Amerike. Sú to lianovité rastliny. Väčšina druhov má jedlé plody. Mučenky ľahko spoznáte podľa pomerne obrovských kvetov bizarného tvaru (pozrite obrázok na 4 strane). Mnohé druhy dorastajú do obrých rozmerov. U nás sa ale nepestujú (pretože nie sú to mrazuvzdorné rastliny, a kto by chcel v byte pestovať vyše 20 metrové liany?). Preto sa u nás pestuje iba zopár druhov, ktoré dorastajú do menších rozmerov.

Passiflora – mučenka

Asi najznámejším druhom je mučenka belasá (Passiflora coerulea), známejšia ako „kristova koruna“. Toto ľudové pomenovanie si získala podľa tvaru kvetov.

Mučenku jedlú (Passiflora edulis) podľa botanického názvu asi nikto z Vás nepozná. Určite ste ale už pili maracujový džús, ktorý je vyrobený z jej plodov (volajú sa maracuja). Pochádza z Brazílie, ale v súčasnosti sa pestuje na plantážach po celých trópoch. Vytvára najchutnejšie plody zo všetkých mučeniek. Sú fialové, takmer guľovité, veľké 5–8 cm. Vo vnútri sú voľne uložené semená v dužinatom miešku. Tento typ mučenky sa volá aj purpurová granadila. V nížinatých oblastiach sa pestuje úrodnejšie var. flavicarpaee (tzv. žltá granadila). Plody má zvonka žlté, sú však kyslejšie a preto táto varieta nie je tak rozšírená.

Azda najväčšie plody z bežne pestovaných druhov má mučenka štvorhranná (Passiflora quadrangularis). Názov dostala podľa 4-hranných výhonkov. Kvety majú veľmi exotický vzhľad. Sú asi 12 cm veľké, lososovoružové až purpurovo červené. Plody má 20–30 cm dlhé, 1–2,5 kg ťažké, žlto až zelenkasto sfarbené.

Ako som už spomínal, mučenky pomerne rýchlo rastú a dorastajú do väčších rozmerov. To Vás však vôbec nemusí odradzovať od ich pestovania v bytoch. Mučenky môžete pestovať na drôtenej konštrukcii. Jej výroba je veľmi jednoduchá: odstrihnite si asi 60 cm dlhý drôt. Ohnite ho do oblúka a oba konce zastrčte do kvetináča s mučenkou. Potom rastlinu opatrne ovíjajte okolo drôtu raz za 14 dní. Takto si vytvoríte vkusnú dekoráciu, ktorá bude ešte krajšia s rozkvitnutými kvetmi.

Ak vlastníte záhradu alebo hoci len balkón, môžete mučenku vyložiť začiatkom leta von (po 15.5.) a poskytnúť jej vhodnú oporu (drôtenú konštrukciu, pletivo alebo pergolu). Vytvoríte si tak veľmi hustú „strechu“ pred slnkom a zároveň si dopestujete chutné letné osvieženie na dosah ruky. Podrobnejšie informácie na zhotovenie pergoly nájdete v časopise Naše rastliny číslo 1/2000.

Semená môžete vysiať už v januári (až do apríla). Na výsev stačí bežná zemina pre izbové rastliny. Hĺbka výsevu by mala byť 0,5–1 cm. Semená Vám vyklíčia už za týždeň (najneskôr do 3 týždňov, záleží to na teplote). Ideálna teplota je okolo 25 (C, ale môže byť aj bežná izbová.

Rastliny zo semien Vám v prvom roku dorastú do výšky 3 m i viac (podľa teploty). Kvitnúť Vám budú už na druhý rok. Na bohaté kvitnutie je nevyhnutné chladnejšie prezimovanie. Môžete ich zimovať rovnako ako muškáty (ideálna teplota je 12–15 oC, ale stačí ak bude pod 20 oC. Počas zimovania môže časť listov opadnúť, ale to nie je na závadu. (Teplota v zime však nesmie klesnúť pod 10 oC, u mučenky štvorhrannej pod 15 oC).

Po zimovaní, ktoré môžete ukončiť zvýšením teploty už v marci, je nevyhnutný rez. Jednoročné rastliny skráťte na 10–15 cm, staršie môžete až na 3–4 očká (púčiky) na minuloročných výhonkoch. Rez treba vykonať dovtedy kým rastliny ešte nepučia a nevyháňajú nové výhonky. Rez je dôležitý preto, lebo mučenky kvitnú na tohoročných letorastoch (výhonkoch). Ak rez nevykonáte mučenky síce budú rodiť, ale budú zbytočne zaberať veľa miesta.

Mučenky kvitnú 3–4 týždne po reze. Pre istú úrodu ich treba opeliť – postačí obyčajným štetcom. Plody dozrejú asi za 3–4 mesiace po opelení.

Ani výhonky po reze neostanú nevyužité. Narežte ich kúsky s 2–3 očkami (púčikmi). Spodnú stranu ošetrite stimulátorom rastu a zapichnite ich do kvetináča po troch. Potom na kvetináč natiahnite igelitový sáčik a udržujte teplotu v rozmedzí 20–25 oC. Pri tejto teplote sa Vám zakorenia do 4 týždňov. Potom igelitový kryt odstráňte. Takto namnožené rastliny Vám budú rodiť už v 2. roku.

Pretože mučenky intenzívne rastú, potrebujú veľa živín. Prihnojujte ich raz za týždeň polovičnou dávkou hnojiva (vhodný je Floran, Harmavit, Pelargin – hnojivá je vhodné striedať). Prihnojovať začnite po reze a skončite v septembri (aby mohli výhonky do zimy dobre vyzrieť. Pre dobrú úrodu aj na ďalší rok im doprajte chladnejšie zimovanie asi od začiatku novembra).

Mučenky taktiež vyžadujú aj veľa vody – hlavne počas vegetácie. Doprajte im preto v lete pravidelnú bohatú zálievku, v zime len takú, aby koreňový bal úplne nepreschol. Ak trpia suchom žltnú im listy a opadávajú, čím sa znižuje asimilačná plocha potrebná na vytvorenie pekných plodov. Z plodov mučeniek sa vytláča príjemne aromatická šťava, ktorá tvorí asi 40 % hmotnosti plodov. Je bohatá na provitamín A, vitamín C a z minerálnych látok na vápnik, fosfor a železo. Používa sa na výrobu džúsov, limonád, ako prísada do zmrzlín, šalátov a pod. Surové plody sa rozkroja a vyjedajú lyžičkou podobne ako kiwi.

Chcem tu mať svoju reklamu...

««« Predchádzajúci text: Poznáte národnú rastlinu Slovenska? Nasledujúci text: Pozor na nebezpečné kôrovnice! »»»

Streda 14.6.2000 05:08 | vytlačiť | Exotické rastliny, Tropické ovocie, Botanix

KPR sa predstavuje

Logo Klubu pestovateľov rastlín
Klub pestovateľov rastlín je dobrovoľné združenie záhradkárov, ktoré spája amatérskych i profesionálnych pestovateľov rastlín z celého sveta. Svojím členom i nečlenom pomáha už 16 rokov získavať vzácne druhy rastlín prostredníctvom celosvetovej siete dodávateľov. Čítať viac...

Kategórie: Všetky Botanix Exotické rastliny Hliva ustricová Hľuzovky Ihličnany Indonézia Kvetnaté lúky Mrazuvzdorné palmy Mäsožravé rastliny Naše rastliny Návody na pestovanie rastlín Ohrozené rastliny Palmy Testy Tropické ovocie Trávnik Vodné a močiarne rastliny Záhradkárske výstavy Záhradné dreviny Škodcovia rastlín

Chcem tu svoju reklamu...