Botanix - časopis o rastlinách a záhradkárčení

Čítanie časopisov KPR

Cherimoya, anona trojlupienková (Annona cherimola)

Do Európy sa dovážajú v poslednom čase veľmi zaujímavé tropické plody. Osobne sa mi podarilo kúpiť si a ochutnať ovocie cherimoya. Na pultoch v obchodoch sa však nachádza iba veľmi zriedka, no vďaka svojej dobrej chuti tam určite zaujme stále miesto.

Cherimoya je najpoužívanejší obchodný názov pre plod dreviny – anony trojlupienkovej (Annona cherimola), ktorá rastie v andských údoliach vo výške 1500 m n. m. od Kolumbie po Peru. Znáša aj nižšie teploty, preto sa rozšírila do mnohých teplých oblastí sveta, aj do Izraela a južného Španielska. Do tohto rodu patrí asi 120 druhov.

Cherimoya má zelenohnedú a matnú šupku. Jej povrch je hrboľatý, vyzerá, akoby ste zanechali na nej stopy po otlačení prstami. Niekomu to pripomína šindľovú strechu. Nedozreté tvrdé plody môžeme nechať pri izbovej teplote zmäknúť. Vnútri sa nachádza dužina krémovej farby, ktorá chutí ako banán s ananásom a asi 10 – 20 čiernych semien veľkosti fazule, ktoré sú smrteľne jedovaté. Dužina sa konzumuje väčšinou surová.

Semená môžeme zasadiť a pestovať v byte alebo v teplom skleníku. Trvá rôzne dlho, kým vyklíčia, väčšinou však asi 3 týždne. Teplota na klíčenie by mala byť asi 27 °C. Malé semenáčiky sú ružové. Neskôr však dostanú tmavšiu zelenú farbu a ich listy budú vajcovitého tvaru asi 10–15 cm dlhé, chĺpkaté a na spodnej strane s výraznou žilnatinou. V zime čiastočne opadajú. Pri poškodení zvláštne voňajú. Na miestach po opadaní listov, vyrastú nové konáre. Všetky druhy anon potrebujú veľa svetla a hlavne správne zimovanie, ktoré je medzi pestovateľmi dosť spornou otázkou. Ja nechávam anonu cez zimu v miestnosti pri teplote 10 –15°C. Vhodné je vyskúšať pestovať niektoré jedince aj pri izbovej teplote aj v zime a otestovať, kde skôr anona zakvitne.

Anona kvitne v zime asi v 3.– 5. roku. Pred kvitnutím pôsobí zvädnuto a listy jej väčšinou opadnú. Zakvitne žltkastými kvetmi, ktoré sa objavujú na miestach po opadaných listoch alebo súčasne s mladými lístkami. Na opelenie sú potrebné 2 rastliny, ktoré sa môžu opeliť aj ručne. Zretie plodov trvá 5–7 mesiacov.

Nedajte sa zmiasť rastovým vrcholčekom, ktorý vyzerá vždy ako zvädnutý. Krátky prísušok rastline nepoškodí, no musí sa polievať aj v zime. Ak budete mať šťastie, možno sa dostanete ešte k iným zaujímavým druhom anon:

Annona sqamosa – anona šupinatá má „šupinaté“ plody podobné borovicovej šiške. Nazývajú sa aj cukrové jablká. Sú žlté alebo žltozelené.

Annona reticulata – anona sieťkovaná, nazývaná pre svoju krvavú farbu „oslie“ alebo „býčie srdce“, má tuhú sladkú dužinu.

Annona muricata – anona mäkoostnatá volá sa aj guanabana, má najväčšie (hmotnosť 1,5 – 5 kg) a „najtropickejšie“ plody, ktoré sa objavujú na kmeni a vyznačujú sa ostnatými bradavkami až pol cm dlhými. Sú zelenej farby . Z listov sa vyrába korossolový čaj.

Chcem tu mať svoju reklamu...

««« Predchádzajúci text: Základný návod na pestovanie rastlín Nasledujúci text: Návod na výsev semien mäsožravých rastlín »»»

Nedeľa 8.2.2004 02:15 | vytlačiť | Exotické rastliny, Tropické ovocie

KPR sa predstavuje

Logo Klubu pestovateľov rastlín
Klub pestovateľov rastlín je dobrovoľné združenie záhradkárov, ktoré spája amatérskych i profesionálnych pestovateľov rastlín z celého sveta. Svojím členom i nečlenom pomáha už 16 rokov získavať vzácne druhy rastlín prostredníctvom celosvetovej siete dodávateľov. Čítať viac...

Kategórie: Všetky Botanix Exotické rastliny Hliva ustricová Hľuzovky Ihličnany Indonézia Kvetnaté lúky Mrazuvzdorné palmy Mäsožravé rastliny Naše rastliny Návody na pestovanie rastlín Ohrozené rastliny Palmy Testy Tropické ovocie Trávnik Vodné a močiarne rastliny Záhradkárske výstavy Záhradné dreviny Škodcovia rastlín

Chcem tu svoju reklamu...