Botanix - časopis o rastlinách a záhradkárčení

Čítanie časopisov KPR

Kiwano - Cucumis metuliferus

Kiwano vyzerá ako oranžová 10–15cm dl­há tekvička, má na sebe „tŕne“ a pripomína stredovekú zbraň. Du­žina je zelená a väčšinou obsahu­je množstvo 5–10 mm dlhých bie­lych semienok. Keď je nezrelé, okolo tŕňov je zelená kresba.

Do­váža sa k nám zo Strednej Ameri­ky a Izraela. Konzumuje sa zelená dužina aj so semenami, ktorá chu­tí ako uhorka zmiešaná s tekvicou alebo ako banán. Po vybratí du­ži­ny môžeme kiwano použiť ako ozdobnú misku. Semienka mô­že­me vysušiť, zasadiť a skúsiť pes­tovať aj v byte. Ale darí sa mu všade tam, kde uhorkám. Je to mohutná rýchlorastúca jedno­roč­ná liana podobná tekvici s dlhými výhonkami a úponkami. Musíme ich skracovať. Listy vyzerajú ako uhorkové, majú dokonca aj drob­né pichliače. Opelenie 3 mm veľ­kých kvetov prebieha tiež ako u uhoriek. Musíme dávať pozor na plody, ktoré by mohli pri styku s pôdou zhniť. Kiwanu vyhovuje teplota asi 25 °C – ako v skle­ní­koch a fóliovníkoch pre uhorky a dyne. Neznáša mráz, a preto sa­de­nice vysádzame vonku až po jar­ných mrazoch.

Chcem tu mať svoju reklamu...

««« Predchádzajúci text: Návod na výsev semien mäsožravých rastlín Nasledujúci text: Lotos indický (Nelumbo nucifera) »»»

Streda 24.11.2004 08:17 | vytlačiť | Exotické rastliny, Tropické ovocie

KPR sa predstavuje

Logo Klubu pestovateľov rastlín
Klub pestovateľov rastlín je dobrovoľné združenie záhradkárov, ktoré spája amatérskych i profesionálnych pestovateľov rastlín z celého sveta. Svojím členom i nečlenom pomáha už 16 rokov získavať vzácne druhy rastlín prostredníctvom celosvetovej siete dodávateľov. Čítať viac...

Kategórie: Všetky Botanix Exotické rastliny Hliva ustricová Hľuzovky Ihličnany Indonézia Kvetnaté lúky Mrazuvzdorné palmy Mäsožravé rastliny Naše rastliny Návody na pestovanie rastlín Ohrozené rastliny Palmy Testy Tropické ovocie Trávnik Vodné a močiarne rastliny Záhradkárske výstavy Záhradné dreviny Škodcovia rastlín

Chcem tu svoju reklamu...