Botanix - časopis o rastlinách a záhradkárčení

Čítanie časopisov KPR

Dobrotivý cisár Ferdinand a jeho hruška

Ľudové príslovie jablko nepadá ďaleko od stromu platí aj v prípade cisára Ferdinanda V. Lásku k rastlinám a záľubu v záhradkárčení zdedil po svojom otcovi cisárovi Františkovi I. Ferdinand bol od narodenia veľmi zvláštne dieťa. Do vienka nedostal ani múdrosť, ani krásu. Mal až neprirodzene veľkú šišatú hlavu, veľmi plné pery, vysoké čelo a od detstva trpel epileptickými záchvatmi. V učení to s ním tiež nebola žiadna sláva.

Oveľa radšej ako sedenie nad knihami mal záhradkárčenie, ktorému sa spolu s dobrosrdečným otcom venoval. Často trávil celé hodiny v záhradách, kde ho otec vozil v obyčajnom fúriku a presádzal s ním rastliny. Najviac však malému Ferdinandovi učarili stromy a pestré kvetiny. V čase, keď sa Európa zmetala v kŕčoch napoleonských vojen, prežíval Ferdinand svoje detstvo. Pred Napoleonom musel niekedy aj utiecť z Viedne. Napríklad v roku 1805 sa cisárske ratolesti museli uchýliť v Košiciach. Ferdinand bol ubytovaný v dome istého šľachtica. Kým doma, vo Viedni, zúrili boje, on si v Košiciach pestoval rastliny. Zaujali ho rastliny rastúce v tých lokalitách a na dvore šľachtica si zasadil strom – hrušku. Mešťania strom pohotovo nazvali Cisárskou hruškou. 12 ročný chlapec si stromček neuveriteľne obľúbil a bolo mu ľúto, keď ho musel opustiť. S nadšením rozprával otcovi, ako sa staral o rastliny. Bol veľmi šťastný, keď mu neskôr poslali do Viedne prvé plody jeho krásneho stromu. Neskôr, ako mládenec znova zavítal do Košíc. Išiel si, samozrejme, pozrieť aj svoj strom. Keď cisár František umrel, zákon prvorodeného zabezpečil slabému Ferdinandovi trón. Jemu sa však chcelo do vládnutia ešte menej ako jeho otcovi, a tak nechával voľnú ruku kniežaťu Metternichovi. Kým sa v krajine schyľovalo k revolúcii, Ferdinanda zaujímali záhrady, ktoré mu zanechal jeho otec. Neschopný vládnuť, Ferdinand pokojne záhradkárčil a tešil sa z ovácií, lebo pomery v krajine nechápal. Keď cez revolúciu musel dvor utiecť z Viedne do Innsbrucku, študenti si vyžiadali dobromyseľného Ferdinanda späť. Najväčšiu radosť mu urobili tým, že jeho koč obhadzovali pestrými kvetinami, ktoré mal tak rád.

Pre priaznivý vývoj udalostí v krajine, ktorú vyčerpala v krvi potlačená revolúcia, bolo potrebné nahradiť dobráckeho panovníka, čo podpísal každú listinu, čo videl. Dobrotivý Ferdinand V. sa zriekol trónu v prospech svojho synovca. Potom sa utiahol do Čiech, kde sa na svojom zámku venoval rastlinám, až kým ako 82-ročný neumrel.

Chcem tu mať svoju reklamu...

««« Predchádzajúci text: Patria dreviny do našich záhrad? 4 - Pestujeme bonsaje Nasledujúci text: Výstava v Botanickej záhrade UPJŠ »»»

Piatok 19.1.2001 09:21 | vytlačiť | Botanix

KPR sa predstavuje

Logo Klubu pestovateľov rastlín
Klub pestovateľov rastlín je dobrovoľné združenie záhradkárov, ktoré spája amatérskych i profesionálnych pestovateľov rastlín z celého sveta. Svojím členom i nečlenom pomáha už 16 rokov získavať vzácne druhy rastlín prostredníctvom celosvetovej siete dodávateľov. Čítať viac...

Kategórie: Všetky Botanix Exotické rastliny Hliva ustricová Hľuzovky Ihličnany Indonézia Kvetnaté lúky Mrazuvzdorné palmy Mäsožravé rastliny Naše rastliny Návody na pestovanie rastlín Ohrozené rastliny Palmy Testy Tropické ovocie Trávnik Vodné a močiarne rastliny Záhradkárske výstavy Záhradné dreviny Škodcovia rastlín

Chcem tu svoju reklamu...