Botanix - časopis o rastlinách a záhradkárčení

Čítanie časopisov KPR

Mrazuvzdorná palma Rhapidophyllum hystrix

Rhapidophyllum hystrix patrí medzi mrazuvzdorné palmy. Je to jediný druh monotypického rodu Rhapidophyllum. Je to najmrazuvzdornejší druh palmy na svete. V prírode rastie v močiarnych miestach na juhovýchode USA. Vďaka svojej odolnosti voči chladu, a mrazuvzdornosti do – 20 °C ho predurčuje na pestovanie pod holým nebom aj u nás. K jeho dobrým vlastnostiam sa ešte pridávajú nízky hustý vzrast (max 1–3 metre) a atraktívny husto otŕnený kmeň.

Palma zatiaľ nemá slovenský názov, takže si zatiaľ musíme vystačiť s latinským prekladom – Rhapidophyllum = „ihlicové listy“, hystrix = „dikobraz“.

Pestovanie palmy v našich podmienkach nie je vôbec ťažké. Semená vysejte podľa návodu na pestovanie, s tým, že palma vôbec nepotrebuje vysoké teploty ako tropické druhy. Úplne stačí teplota okolo 20 °C. Prvé 3 roky sa odporúča palmu pestovať vonku iba v lete, na zimu je bezpečnejšie palmu pestovať vo vnútri v bezmrazovej miestnosti. Po 3 roku je už palma dosť veľká na to, aby prežila naše zimy a môžete ju preto vysadiť na trvalé miesto. Podobne ako iné mrazuvzdorné palmy, vyžaduje dobre priepustný substrát a najlepšie južne orientovaný svah. Najväčším nepriateľom palmy počas zimy nie sú mrazy, ale nadbytočná vlhkosť pôdy a s tým súvisiace zahnívanie koreňov. Palma inak bez problémov odoláva teplotám –15 až –20 °C. Najnižšia teplota, ktorú tento druh prežil sa udáva až –28 °C.

Mrazuvzdorné palmy – predaj semien

Chcem tu mať svoju reklamu...

««« Predchádzajúci text: Jarná Flóra Olomouc 2008 - 50 rokov kvetinových výstav v ČR Nasledujúci text: FLORA OLOMOUC 2008 - jarná etapa »»»

Piatok 28.3.2008 06:41 | vytlačiť | Mrazuvzdorné palmy

KPR sa predstavuje

Logo Klubu pestovateľov rastlín
Klub pestovateľov rastlín je dobrovoľné združenie záhradkárov, ktoré spája amatérskych i profesionálnych pestovateľov rastlín z celého sveta. Svojím členom i nečlenom pomáha už 16 rokov získavať vzácne druhy rastlín prostredníctvom celosvetovej siete dodávateľov. Čítať viac...

Kategórie: Všetky Botanix Exotické rastliny Hliva ustricová Hľuzovky Ihličnany Indonézia Kvetnaté lúky Mrazuvzdorné palmy Mäsožravé rastliny Naše rastliny Návody na pestovanie rastlín Ohrozené rastliny Palmy Testy Tropické ovocie Trávnik Vodné a močiarne rastliny Záhradkárske výstavy Záhradné dreviny Škodcovia rastlín

Chcem tu svoju reklamu...