Botanix - časopis o rastlinách a záhradkárčení

Čítanie časopisov KPR

Výstava v Botanickej záhrade UPJŠ

Jar, to je čas záhradkárskych výstav a iných kvetinových akcií. 11. a 12. mája 2001 sa konala výstava spojená s predajom v Botanickej záhrade UPJŠ v Košiciach. Takže návštevníci si okrem obrovských skleníkov plných kvetinovej nádhery môžu zakúpiť niektoré rastliny za symbolickú cenu. Okrem toho mal vedľa výstavných pultov svoj stôl aj pán, ktorý vám ochotne poradil, ak sú vaše rastliny choré. V Košiciach sa výstava teší veľkej obľube. Pán Kelbel z botanickej záhrady bol veľmi ochotný a odpovedal mi na zopár otázok, aby sme priebeh tejto výstavy priblížili aj ľuďom, ktorí nie sú z Košíc.

Už koľko rokov a ako často prebiehajú v botanickej záhrade tieto výstavy?

Tieto výstavy spojené s predajom sa organizujú už 13. rok. Ide o predaj nadprodukcie, to znamená, že sú to rastliny, ktoré sú navyše a nevysadia sa už ako bežne do skleníkov alebo na vonkajšie plochy. Máme tu zastúpenie skalničiek, izbových rastlín, letničiek a vonkajších drevín a kríkov. Tieto predajné výstavy organizujeme 2-krát do roka, a to v jeseni – koncom septembra alebo začiatkom októbra a na jar – začiatkom mája.

Čo sa stane s rastlinami, ktoré sa nepredajú?

Rastliny, ktoré sa nepredajú sa buď presadia a použijú na ďalší predaj, alebo po čase, keď už nie sú vhodné na predaj, tak sa musia zlikvidovať.

Ktorá rastlina je najžiadanejšia?

Najväčší záujem je o rozličné druhy orchideí a aj o antúrie. Ľudia si žiadajú aj aloe, lebo je liečivá, citrusy, begónie, kávovníky, fikusy, banánovníky, paprade a skalničky, lebo v jarnom období si ľudia zakladajú skalky. Ponúkame asi 30 druhov skalničiek a 15 druhov letničiek a dvojročiek, no tie sú skôr sezónna záležitosť – na jar je o ne najväčší záujem.

Pri vchode do botanickej ma upútal oznam o klube citrusárov. Ako funguje?

Existuje tu Bonsai-klub a Citrus-klub, ktorého členovia sa tu schádzajú a vymieňajú si skúsenosti. Informácie sú na internetovej stránky, kde je aj stránka našej botanickej záhrady. Sú tam aj informácie o kluboch a kontaktné adresy.

Takže sa oplatí aj ľuďom z ostatných kútov Slovenska prísť do botanickej?

Áno, určite. Naša botanická záhrada je najväčšia na Slovensku. Máme tu aj také rastliny, ktoré sa inde pre priestorové problémy nedajú pestovať – rôzne palmy a banánovníky. Takže to zaujme hociktorého návštevníka zo všetkých kútov Slovenska.

V skleníkoch sú stále nejaké nové prekvapenia. Obdiv si zaslúži hlavne rodiaci kakaovník, papája a obrovské banánovníky. V marci – apríli určite každého upúta vôňa kvetov citrusov, ktoré dávajú pravidelnú a bohatú úrodu. Zaujmú aj mäsožravé rastliny, nádherné bazény s leknami a iné tropické dreviny obdivuhodných rozmerov. Vo veľkom areáli – parku sú rôzne dreviny, ktoré vytvárajú ozajstný les – zónu poučenia a oddychu. Zaujímavé skalky obsahujú aj ohrozené druhy. Atmosféru spríjemnia aj umelé jazierka a potôčik. Naozaj sa oplatí prísť.

Zhovárala Mária Džunková, Košice

Chcem tu mať svoju reklamu...

««« Predchádzajúci text: Dobrotivý cisár Ferdinand a jeho hruška Nasledujúci text: Rozmnožujeme odrezkami »»»

Pondelok 14.5.2001 09:48 | vytlačiť | Záhradkárske výstavy

KPR sa predstavuje

Logo Klubu pestovateľov rastlín
Klub pestovateľov rastlín je dobrovoľné združenie záhradkárov, ktoré spája amatérskych i profesionálnych pestovateľov rastlín z celého sveta. Svojím členom i nečlenom pomáha už 16 rokov získavať vzácne druhy rastlín prostredníctvom celosvetovej siete dodávateľov. Čítať viac...

Kategórie: Všetky Botanix Exotické rastliny Hliva ustricová Hľuzovky Ihličnany Indonézia Kvetnaté lúky Mrazuvzdorné palmy Mäsožravé rastliny Naše rastliny Návody na pestovanie rastlín Ohrozené rastliny Palmy Testy Tropické ovocie Trávnik Vodné a močiarne rastliny Záhradkárske výstavy Záhradné dreviny Škodcovia rastlín

Chcem tu svoju reklamu...