Botanix - časopis o rastlinách a záhradkárčení

Čítanie časopisov KPR

Chlebovník Artocarpus odoratissimus

Do rodu chlebovník (Artocarpus) patrí asi 60 druhov vždyzelených tropických stromov z čeľade morušovitých (Moraceae), ktoré pochádzajú z juhovýchodnej Ázie a ostrovov v Tichom oceáne. Je príbuzný v figovníkmi (Ficus). Najznámejší a najčastejšie pestovaný je chlebovník obyčajný (Artocarpus altilis). Do tohto rodu patrí aj niekoľko ďalších druhov, ktoré sú perspektívne ovocné dreviny ako napríklad Artocarpus communis, Artocarpus integer, Artocarpus heterophyllus a Artocarpus odoratissimus.

V tomto článku si predstavíme menej známy druh – Artocarpus odoratissimus, ktorý pochádza z ostrova Borneo (Indonézia), pre miestnu potrebu sa však pestuje aj v okolitých krajinách (Malajzia, Thajsko, Filipíny). Vo svojej domovine je to obľúbené tropické ovocie známy jako Atau, Keiran, Loloi, Madang, Marang, Pi-ien, Pingan, Tarap, Terap, khanun sampalor. Mimo túto oblasť je však prakticky neznámy. V prírode rastie na piesočnatých pôdach v sekundárnych lesoch od morského pobrežia až do nadmorskej výšky 1000 metrov.

Dorastá do výšky 25 metrov, listy sú 16–50 cm dlhé a 11–28 cm široké. Rastlina je jednodomá, takže na vytvorenie plodov stačí jedna rastlina. Plody sú na povrchu zelené, vajcovitého tvaru, 16 cm dlhé a 13 cm široké. Vážia okolo 1 kg. Plody sa konzumujú surové alebo tepelne upravené. Semená je nutné pred jedením vždy tepelne upraviť. Chlebovníky sú významnou zložkou jedálnička obyvateľov juhovýchodnej Ázie. Dužina plodov je snehovo biela, veľmi sladká, šťavnatá, aromatická, chuť je jemná, podobná durianu (Durio, najsmradľavejšie ovocie na svete), ale na rozdiel od neho nepáchne.

Chlebovník Artocarpus odoratissimus sa rozmnožuje semenami. Čerstvé semená majú veľmi vysokú klíčivosť a klíčia behom týždňa. Podľa skúšok klíčivosti, ktoré sme robili na Borneu, už po 3 týždňovom skladovaní semená úplne strácajú klíčivosť. Semená je preto nutné vysievať okamžite, najlepšie do piesočnatej, dobre priepustnej zeminy. Vegetatívne množenie (odrezkami, vrúbľovaním) je menej úspešné. Chorobami a škodcami trpí len vzácne.

Vzhľadom k svojmu tropickému pôvodu, druh nie je mrazuvzdorný. Minimálna teplota by nemala klesať pod 7 °C. U nás sa teda dá pestovať v bytoch či skleníkoch.


Chcem tu mať svoju reklamu...

««« Predchádzajúci text: Záhradnícka Flóra Olomouc 2008 Nasledujúci text: Borovica Pinus kesiya »»»

Sobota 13.9.2008 00:53 | vytlačiť | Exotické rastliny, Tropické ovocie, Indonézia

KPR sa predstavuje

Logo Klubu pestovateľov rastlín
Klub pestovateľov rastlín je dobrovoľné združenie záhradkárov, ktoré spája amatérskych i profesionálnych pestovateľov rastlín z celého sveta. Svojím členom i nečlenom pomáha už 16 rokov získavať vzácne druhy rastlín prostredníctvom celosvetovej siete dodávateľov. Čítať viac...

Kategórie: Všetky Botanix Exotické rastliny Hliva ustricová Indonézia Kvetnaté lúky Mäsožravé rastliny Mrazuvzdorné palmy Naše rastliny Návody na pestovanie rastlín Ohrozené rastliny Palmy Škodcovia rastlín Testy Trávnik Tropické ovocie Vodné a močiarne rastliny Záhradkárske výstavy Záhradné dreviny

Chcem tu svoju reklamu...