Botanix - časopis o rastlinách a záhradkárčení

Čítanie časopisov KPR

Borovica Pinus kesiya

Borovica Pinus kesiya je rýchlorastúci druh ázijskej borovice, ktorá sa mimo svojej domoviny pestuje len vzácne. Dorastá do výšky 30–35 metrov a priemer kmeňa môže dosiahnuť až 1 m. Je to 3-ihlicová borovica (z jedného zväzočku vyrastajú 3 ihlice dlhé 15–20 cm). Šišky sú 5–9 cm veľké a semená 1,5–2,5 cm dlhé.

Rastie od východných Himalájí v severovýchodnej Indii (v súčasnosti kvôli odlesneniu už len v pohorí Khasi a Naga v štátoch Méghálaj a Manípur), cez Čínu (v provincii Yunnan [Jün-nan]), Barmu (Mjanmarsko), severné Thajsko, Laos, Vietnam (Lai Chau, Lang Son, Cao Bang, Quang Ninh) až na Filipíny (Luzon). Borovice z Filipín sa niekedy označujú aj ako Pinus insularis. V Číne rastie podobný druh – borovica junanská (Pinus yunnanensis).

Rastie na svahoch v zmiešaných lesoch na kyselých (pH 4,5), neúrodných červených alebo žltých podzolových pôdach v nadmorskej výške od 800–2000 metrov, najčastejšie medzi 1200–1400 m n. m. Klíma je subtropická, monzúnová – strieda sa suché a vlhké obdobie. Zrážky sú veľmi výdatné, vzdušná vlhkosť neklesá pod 70%.

Odoláva slabším mrazom, ale v kultúre neznáša neskoré mrazíky. Vyžaduje preto chránené stanovište, napr. na južných svahoch od severu chránených budovou. V severnejších oblastiach je vhodné počas mrazov ju prezimovať v miestnosti alebo v skleníku pri teplote okolo 0 °C. V južnej Európe je možné ju pestovať celoročne pod holým nebom.

Anglicky: khasi pine

Synonymá: Pinus khasya, Pinus khasyanus

Chcem tu mať svoju reklamu...

««« Predchádzajúci text: Chlebovník Artocarpus odoratissimus Nasledujúci text: Kľúč k príčinám neúspechu pri výseve semien paliem »»»

Sobota 13.12.2008 09:06 | vytlačiť | Záhradné dreviny

KPR sa predstavuje

Logo Klubu pestovateľov rastlín
Klub pestovateľov rastlín je dobrovoľné združenie záhradkárov, ktoré spája amatérskych i profesionálnych pestovateľov rastlín z celého sveta. Svojím členom i nečlenom pomáha už 16 rokov získavať vzácne druhy rastlín prostredníctvom celosvetovej siete dodávateľov. Čítať viac...

Kategórie: Všetky Botanix Exotické rastliny Hliva ustricová Hľuzovky Ihličnany Indonézia Kvetnaté lúky Mrazuvzdorné palmy Mäsožravé rastliny Naše rastliny Návody na pestovanie rastlín Ohrozené rastliny Palmy Testy Tropické ovocie Trávnik Vodné a močiarne rastliny Záhradkárske výstavy Záhradné dreviny Škodcovia rastlín

Chcem tu svoju reklamu...