Botanix - časopis o rastlinách a záhradkárčení

Čítanie časopisov KPR

Kľúč k príčinám neúspechu pri výseve semien paliem

Semená paliem klíčia väčšinou bezproblémovo v priebehu 1–3 mesiacov (niektoré druhy aj dlhšie) a to často aj bez skleníka a pri pomerne nízkych teplotách (19–21 °C) – hoci optimum je okolo 25 °C. Napriek tomu niektorí, najmä začínajúci pestovatelia paliem, majú s pestovaním paliem zo semien problémy.

Preto sme vytvorili tento kľúč, ktorý by vás mal upozorniť na najčastejšie robené chyby skôr než zažijete sklamanie. Kľúč je výsledkom niekoľkoročných skúseností s pestovaním paliem zo semien na Slovensku, ako aj niekoľko desaťročných skúseností našich dodávateľov palmových semien.

Najčastejšie príčiny neúspechu

1. kvalita semien

Pri kúpe semien od nás tento problém odpadá. Skôr než a semená dostanú k vám, prejdú celým radom prísnych kontrol zameraných okrem iného aj na kontrolu klíčivosti. Ponúkané palmové semená majú väčšinou klíčivosť 98–100% a tie, ktoré sú ponúkané ako predklíčené 100% (keďže ide už vlastne o mladé rastliny). Klíčivosť je kontrolovaná po zbere a až potom sú semená dovezené na Slovensko, kde sú znovu skontrolované, či náhodou neklesla klíčivosť počas transportu. Jeden balíček semien obsahuje vždy toľko semien, aby ste aj v tých najhorších podmienkach z nich dopestovali aspoň 2–3 životaschopné rastliny.

2. staré semená

Niektoré semená si udržujú svoju klíčivosť len krátko (ide hlavne o tropické druhy s malými semenami a tenkým obalom). Dlho si klíčivosť udržujú napríklad datľovníky (Phoenix) či púštne druhy (Hyphaene). U paliem rodu Hyphaene garantujeme klíčivosť 3 roky.

3. predsejbová príprava semien

Ideálne je semená vysadiť hneď po obdržaní. Semená treba olúpať od oplodia (väčšina našich semien je už očistená; ak niektorý druh nie je, nájdete na obale napísané, aby ste semená pred výsevom olúpali). Pomôcť prerušiť dormanciu (fyziologicky podmienené obdobie, pokoja, čiže doby počas ktorej semeno neklíči, pretože čaká na vhodnejšiu časť roka, napr. obdobie dažďov) môže aj tzv. skartifikácia. Ide o mechanické narušenie tvrdého povrchu semienka. Môžete ho napríklad obrúsiť na šmirgľovom papieri. Dávajte pozor, aby ste sa neprebrúsili až k bielemu vyživovaciemu endospermu (hrozí potom jeho napadnutie plesňami alebo larvami hmyzu). Takto ošetrené semená treba potom pred výsevom namočiť na 3–4 dni do vody teplej 30–40 °C. Takúto teplotu bez problémov zaručíte keď postavíte napr. zaváraninový sklenený pohár na radiátor ústredného kúrenia.

Chcem tu mať svoju reklamu...

««« Predchádzajúci text: Borovica Pinus kesiya Nasledujúci text: Jarná Flóra Olomouc 2009 - Farby a vône kvetinového šapitó »»»

Nedeľa 21.12.2008 15:32 | vytlačiť | Palmy, Návody na pestovanie rastlín

KPR sa predstavuje

Logo Klubu pestovateľov rastlín
Klub pestovateľov rastlín je dobrovoľné združenie záhradkárov, ktoré spája amatérskych i profesionálnych pestovateľov rastlín z celého sveta. Svojím členom i nečlenom pomáha už 16 rokov získavať vzácne druhy rastlín prostredníctvom celosvetovej siete dodávateľov. Čítať viac...

Kategórie: Všetky Botanix Exotické rastliny Hliva ustricová Hľuzovky Ihličnany Indonézia Kvetnaté lúky Mrazuvzdorné palmy Mäsožravé rastliny Naše rastliny Návody na pestovanie rastlín Ohrozené rastliny Palmy Testy Tropické ovocie Trávnik Vodné a močiarne rastliny Záhradkárske výstavy Záhradné dreviny Škodcovia rastlín

Chcem tu svoju reklamu...