Botanix - časopis o rastlinách a záhradkárčení

Čítanie časopisov KPR

Mangovník bornejský (Mangifera casturi) – kasturi, kastuba, pelipisan

Mangovník bornejský (Mangifera casturi), známy pod miestnymi názvami kasturi, kastuba alebo pelipisan je vždyzelený strom, rodí tropické ovocie známe ako mango. Je to endemit južného Bornea. Pôvodne rástol v okolí Banjarmasinu na južnom Kalimantane (Borneo) v Indonézii. V prírode je vyhynutý, s obľubou sa však kvôli vynikajúcim plodom – mango – pestuje v regióne Martapura.

Mangovník bornejský (bornejské mango) má menšie plody než najčastejšie pestovaný mangovník indický (Mangifera indica). Vážia okolo 50–84 gramov. Nezrelé sú zelené. Zrelé mango má purpurovo-čierno fľakaté plody. Podľa farby povrchu plodu manga sa rozlišujú 3 odrody: Kasturi, Mangga Cuban a Pelipisan. Najobľúbenejšie mango je Kasturi, pretože jeho plody sú najvoňavejšie. Mangga Cuban a Pelipisan sa často považujú za samostatné druhy. Niektoré rastliny typu Pelipisan majú sladkú vôňu podobnú odrode Kasturi, preto je možné, že ide o kríženca s odrodou Kasturi. Či sa jedná iba o odrodu alebo samostatný typ je potrebné urobiť detailnejší výskum.

Dužina je tmavooranžová, vláknitá, veľmi sladkej chuti. Pri porovnaní mangovníka bornejského a obyčajného manga, sú plody mangovníka bornejského menej sladké, viac vláknité, veľmi aromatické s výraznou chuťou.

Mango kasturi je medzi miestnymi ľuďmi na južnom Borneu veľmi obľúbené. Vôňa tohto manga je tak výrazná, že sa o nej spieva aj v starej piesni “Seharum kasturi, seindah pelangi, semuanya bermula” čo v preklade znamená “Oh, sladký ako kasturi, nádherný ako dúha. Láska začína svoju cestu.”

Mangovník bornejský (Mangifera casturi) bol kvôli nelegálnej ťažbe dreva v prírode vyhubený. Staré mangovníky sú ohrozené ťažbou kvôli svojmu kvalitnému drevu. Miestni obyvatelia mangovník bornejský často pestujú v malom na svojich záhradkách či malých farmách kvôli jeho plodom – mango.

Na rozdiel od iných druhov rýchlo rastúcich tropických druhov ovocných drevín, sa mangovník bornejský kvôli svojmu pomerne pomalému rastu v Indonézii nepestuje na rozsiahlych plantážach. Mangové plantáže sú iba v oblasti Matraman v okrese Banjar (okres Banjar nie je to isté ako okres Banjarmasin). Obyvatelia Matramanu plantáže založili v roku 1980, pričom prvú úrodu zberali až v roku 2005. Plody manga sú miestne hojné, ale produkcia ešte stále nestačí uspokojiť dopyt.

Mangovník bornejský sa pestuje kvôli plodom a drevu. Hoci priemer kmeňa môže u starých stromov dosiahnuť až 1 m, vzhľadom k neskorému nástupu rodivosti Banjarci (alebo Bandžarci), pôvodní obyvatelia južného Bornea, pestujú mangovník hlavne kvôli plodom. Na drevo využívajú Banjarci prednostne iné druhy rýchlejšie rastúcich drevín, ktorých drevo je rovnako kvalitné či dokonca ešte kvalitnejšie. Stromy mangovníka sú vysoké 10–30 metrov. Úroda sa väčšinou zberá lezením po strome (kvalitnejšie plody) alebo zberaním opadaných plodov (takto zbierané plody sú však menej kvalitné).

Plody manga sa jedia surové alebo sa z nich vyrába kasturový džem, ktorý sa väčšinou vyrába podomácky a len málokedy sa dá kúpiť na miestnom trhu. Ďalšie možnosť spracovania plodov sú ako pri iných druhov manga – pyré, džús, džem alebo dodol (tradičné koláčiky). Tieto produkty sa dajú zohnať len veľmi ťažko, pretože záujem o plody je veľmi veľký a prevyšuje ponuku. Medzi Banjarcami sú plody mangovníka bornejského obľúbeným jedlom. Hoci sú pomerne drahé, Banjarci sú ochotní si ich za tú cenu kúpiť, pretože ich chuť stojí za to.

Chcem tu mať svoju reklamu...

««« Predchádzajúci text: Flora Olomouc leto 2009 - Romantická záhrada plná kvetín Nasledujúci text: Pestovanie mangovníka - ako pestovať mango zo semien »»»

Utorok 11.8.2009 13:45 | vytlačiť | Exotické rastliny, Tropické ovocie, Indonézia

KPR sa predstavuje

Logo Klubu pestovateľov rastlín
Klub pestovateľov rastlín je dobrovoľné združenie záhradkárov, ktoré spája amatérskych i profesionálnych pestovateľov rastlín z celého sveta. Svojím členom i nečlenom pomáha už 16 rokov získavať vzácne druhy rastlín prostredníctvom celosvetovej siete dodávateľov. Čítať viac...

Kategórie: Všetky Botanix Exotické rastliny Hliva ustricová Hľuzovky Ihličnany Indonézia Kvetnaté lúky Mrazuvzdorné palmy Mäsožravé rastliny Naše rastliny Návody na pestovanie rastlín Ohrozené rastliny Palmy Testy Tropické ovocie Trávnik Vodné a močiarne rastliny Záhradkárske výstavy Záhradné dreviny Škodcovia rastlín

Chcem tu svoju reklamu...