Botanix - časopis o rastlinách a záhradkárčení

Čítanie časopisov KPR

Mrazuvzdorná palma Nannorrhops ritchiana

Mrazuvzdorné palmy rastú v rôznych končinách sveta. Za najviac mrazuvzdorné druhy sa označuje Rhapidophyllum hystrix zo Severnej Ameriky a Nannorrhops ritchiana.

Nannorrhops ritchiana známa aj ako Mazari palm je mrazuvzdorná palma z hôr Pakistanu, Afganistanu a Iránu. Rastie na suchých, teplých, rozpálených svahoch v nadmorskej výške 1700 m n. m. Zimy sú tu ale studené, plné snehu a mrazy tu bežne dosahujú – 20 °C. Preto u nás práve tento druh mrazuvzdornej palmy najvhodnejší na celoročné pestovanie pod holým nebom.

Bohužial na Slovensko sa prakticky vôbec nedováža a ak áno, tak sú to rastliny vypestované v menej drsných podmienkach južnej Európy. Najlepší spôsob ako vypestovať dostatočne mrazuodolnú palmu, ktorá je dokonale adaptovaná na miestne podmienky, je vypestovať ju zo semien dovozených priamo z jej domoviny.

Výsev semien Nannorrhops ritchiana sa líši od bežne pestovaných teplomilných paliem. Hlavný rozdiel je, že mrazuvzdorné palmy nepotrebujú vysoké teploty pre klíčenie semien. Naopak, najlepšie klíčia pri nižších teplotách okolo 15–20 °C. Ideálne je striedanie teplôt cez deň a v noci.

Výsevný substrát musí byť dobre priepustný, ideálna je štrkovitá zemina, ktorú používajú kaktusári na pestovanie kaktusov. Hlavným nepriateľom palmy nie je zima, ale zahnívajúce korene.

Palmu môžete pestovať vonku, ale počas prvých 3–5 rokov je dobré počas veľmi silných mrazov poskytnúť jej zimnú ochranu alebo ju radšej pestovať v studenom skleníku alebo chladnej miestnosti. Aj počas zimy palma vyžaduje plné osvetlenie, na ktoré je zvyknutá zo svojej domoviny.

Je to veľmi pomaly rastúca palma. Vytvára 1–2 m vysoký kmeň, ktorý je často poliehavý. Listy sú datľovníkovitého typu. Listová ružica dospelého exemplára má asi 20–30 listov, ktoré sú 30–120 cm dlhé. Existujú 2 ekotypy – rastliny z extrémne suchých a osvetlených stanovíšť majú atraktívne sivé listy, zatiaľčo rastliny z menej drsných vlhkejších stanovíšť majú listy zeleno sfarbené.

Rovnako ako iné palmy, aj Nannorrhops ritchiana je dvojdomá rastlina (na jednej rastline kvitnú samčie kvety, na druhej rastline samičie kvety). Preto ak sa chcete dočkať semien z vlastnej úrody, musíte mať aspoň 2 exempláre rôzneho pohlavia a šťastie, že budú kvitnúť súčasne. Rastlina po odkvitnutí a vytvorení semien síce odumiera, ale z bazálnej časti pokračujú v raste nové výhony.

Mrazuvzdorné palmy – predaj semien

Chcem tu mať svoju reklamu...

««« Predchádzajúci text: Jesenná Flóra Olomouc a festival gastronómie Olima Nasledujúci text: Výstavisko Flóra Olomouc - program výstav na rok 2010 »»»

Piatok 23.10.2009 07:07 | vytlačiť | Mrazuvzdorné palmy

KPR sa predstavuje

Logo Klubu pestovateľov rastlín
Klub pestovateľov rastlín je dobrovoľné združenie záhradkárov, ktoré spája amatérskych i profesionálnych pestovateľov rastlín z celého sveta. Svojím členom i nečlenom pomáha už 16 rokov získavať vzácne druhy rastlín prostredníctvom celosvetovej siete dodávateľov. Čítať viac...

Kategórie: Všetky Botanix Exotické rastliny Hliva ustricová Hľuzovky Ihličnany Indonézia Kvetnaté lúky Mrazuvzdorné palmy Mäsožravé rastliny Naše rastliny Návody na pestovanie rastlín Ohrozené rastliny Palmy Testy Tropické ovocie Trávnik Vodné a močiarne rastliny Záhradkárske výstavy Záhradné dreviny Škodcovia rastlín

Chcem tu svoju reklamu...