Botanix - časopis o rastlinách a záhradkárčení

Čítanie časopisov KPR

Kúkoľ poľný (Agrostemma githago)

Kúkoľ poľný sa stal rastlinou roku na servere botany.cz.

V minulosti bežná rastlina je dnes veľmi vzácna a v našej prírode sa vyskytuje len vo veľmi malom počte, a aj to väčšinou len vďaka úsiliu ochranárov. Kúkoľ sa však našťastie veľmi ľahko pestuje a je veľmi dekoratívny.

Vysaďte si kúkoľ na vašej záhradke! Prilákate na ňu užitočný hmyz a ešte pomôžete zachrániť ďalší druh rastliny od vyhynutia.

O kúkole panujú povery ako sa ním v minulosti otrávili ľudia i ich dobytok. V skutočnosti však výskumy nasvedčujú, že naši predkovia používali slovo „kúkoľ“ na označenie akýchkoľvek burín na svojich poliach, takže slovo kúkoľ bolo v podstate synonymom burine. Otravy pravdepodobne spôsobovali v skutočnosti iné druhy, ktoré sa navyše podobali obiliu. Viac v článku o otravách kúkoľom. Kúkoľ poľný, tak ako ho chápeme dnes, teda otravy v skutočnosti nespôsoboval, pretože sa semená i rastliny ľahko odlišujú od pestovaných plodín.

Keď to zhrnieme, pokiaľ nebudete kúkoľ jesť, tak sa ho nemusíte vôbec báť.

foto

Kúkoľ poľný kvitne ružovými kvetmi

Pestovanie kúkoľu

Pestovanie kúkoľu je skutočne veľmi jednoduché. Kúkoľ môžete vysievať od konca augusta v podstate aj počas zimy až do apríla. Odporúčame ho vysádzať postupne počas celej zimy. Docielite tak, že vám bude kúkoľ kvitnúť počas celého leta. Kúkoľ vysadený začiatkom septembra kvitne v júni, kúkoľ v decembri a neskôr kvitne od júla-augusta.

Semená kúkoľu vysievajte na očistenú plochu. Pozemok môžete po výseve nechať trošku zaburiniť, to kúkoľu nevadí. Ale vysievať kúkoľ do zapojeného porastu nemá zmysel, pretože kúkoľ potrebuje zo začiatku hodne svetla a nezapojený porast (to simuluje podmienky v akom ho celé tisícročia pestovali naši predkovia).

Kúkoľ môžete vysiať buď pravidelne do sponu alebo voľne. Ak ho vysadíte do pravidelného sponu napr. 10×10 cm, do každej jamky dajte niekoľko kusov semienok. Docielite tak krásny až 1 m vysoký kvitnúci pás z kúkoľu. Ďalšou možnosťou je vysadiť kúkoľ na letničkový alebo trvalkový záhon, tak že na záhon rozhodíte rovnomerne semienka. Medzi vyrastený kúkoľ potom môžete vysadiť ďalšie druhy letničiek alebo trvaliek.

Kúkoľ je letnička. Po odkvitnutí sa semená dlho držia v tobolkách. Keď uschne väčšina toboliek, môžete celé rastliny povytŕhať a tobolky poodtŕhať. Takto máte kúkoľ „pod kontrolou“, to znamená, že na záhone vám v ďalšom roku už nevyrastie. Druhou možnosťou je nechať tobolky úplne dozrieť, aby semená povypadali. Ešte na jeseň začnú klíčiť a na ďalší rok vám bude kvitnúť už od júna a vôbec ho tam nemusíte znovu vysievať. Na ďalší výsev môžete vysievať semená aj nevybrané v celých tobolkách. Klíčiace semená prerastú obal tobolky.

Kde zohnať semená kúkoľu poľného

Lacné semená kúkoľu kúpite tu.

V ponuke máme za dotovanú cenu semená kúkoľu poľného, aby sa kúkoľ v čo najväčšom množstve vrátil späť do našej krajiny. Naše semená pochádzajú z pôvodnej lokality kúkoľu v slovenskej časti Bielych Karpát. Kúkoľ v súčasnosti pestujete vo na poliach veľkom, aby sme získali čo najviac semien pre ďalších záujemcov.

Veríme, že vás článok o kúkole zaujal a pridáte sa k jeho pestovateľom ešte dnes.

Chcem tu mať svoju reklamu...

««« Predchádzajúci text: Letná výstava Flóra Olomouc 2011: Ruže, bylinky a kaktusy Nasledujúci text: Kvetnaté lúky »»»

Utorok 26.7.2011 14:36 | vytlačiť | Ohrozené rastliny

KPR sa predstavuje

Logo Klubu pestovateľov rastlín
Klub pestovateľov rastlín je dobrovoľné združenie záhradkárov, ktoré spája amatérskych i profesionálnych pestovateľov rastlín z celého sveta. Svojím členom i nečlenom pomáha už 16 rokov získavať vzácne druhy rastlín prostredníctvom celosvetovej siete dodávateľov. Čítať viac...

Kategórie: Všetky Botanix Exotické rastliny Hliva ustricová Hľuzovky Ihličnany Indonézia Kvetnaté lúky Mrazuvzdorné palmy Mäsožravé rastliny Naše rastliny Návody na pestovanie rastlín Ohrozené rastliny Palmy Testy Tropické ovocie Trávnik Vodné a močiarne rastliny Záhradkárske výstavy Záhradné dreviny Škodcovia rastlín

Chcem tu svoju reklamu...