Botanix - časopis o rastlinách a záhradkárčení

Čítanie časopisov KPR

Vždyzelené duby

Mrzí vás, že žijete v krajine, kde skoro všetky stromy stratia na pol roka lístie a ostanú len hnedé konáre, ktoré pôsobia skôr depresívne než okrasne? Nezúfajte! Aj u nás môžete pestovať vždyzelené stromy, ktoré majú zelené listy po celý rok – a kľudne aj pod snehom. Dnes vám predstavíme vždyzelené duby, ktoré sú u nás plne mrazuvzdorné, takže ich môžete bez problémov pestovať celoročne vonku v záhrade. Dubovú vetvičku so zelenými listami už môže nielen Maruška doniesť na zimnú výzdobu.

Žalude vždyzelených dubov máme práve v ponuke v e-shope

Dub šupinatý (Quercus macrolepis) je vždyzelený 10–15 m vysoký dub. Rastie na juhu Balkánskeho polostrova, v Turecku a Blízkom východe. Jeho listy sa tvarovo najviac podobajú našim domácim dubom. Na rozdiel od nich sú zelené listy na strome po celý rok. V Česku ho pestujú v niektorých arborétach vysadený voľne.

Dub trójsky (Quercus trojana) je vždyzelený strom vysoký 6–20 m. Rastie v južnom Taliansku, na Balkáne a v Malej Ázii. Listy sú zúbkovité, pripomínajú cezmínu, ale nepichajú. V našich podmienkach je plne mrazuvzdorný, krásne exempláre je možné vidieť napríklad v arborétu v Česku.

Dub kermesový (Quercus coccifera) je vždyzelený dub. Väčšinou je to nižší ker, vysoký max 3 m. Listy sú veľmi pichľavé, pripomínajú cezmíny. Rastie na celom pobreží Stredozemného mora. Je mrazuvzdorný do –20°C, takže sa dá pestovať na Slovensku aj vonku voľne zasadený do zeme. Vďaka nižšiemu vzrastu a atraktívnemu vzhľadu sa hodí aj na pestovanie bonsajov. Dub kermesový je hostiteľom červcov rodu Hermes, ktorého guľovité samičky veľkosti hrachu obsahujú purpurovo červené farbivo, používané už v antickom Ríme na farbenie látok, neskôr aj na farbenie cukroviniek a nápojov. Z kôry sa zase pripravovala čierna farba.

Dub Turnerov (Quercus x turneri) je vždyzelený dub, kríženec dubu cezmínového (Quercus ilex) a nášho domáceho dubu letného (Quercus robur). Vznikol v anglicku v škôlke pána Turnera, po ktorom bol pomenovaný. Vďaka tomu, že jedným z jeho rodičov je dub letný, dá sa tento vždyzelený dub pestovať celoročne vonku aj v chladnejších oblastiach Slovenska.

Pestovanie vždyzelených dubov

Pestovanie vždyzelených dubov je jednoduché. Najľahšie sa rozmnožujú žaluďmi. Žalude sa však nedajú dlho skladovať na sucho, pretože by vyschli a stratili klíčivosť. Na druhú stranu po zasadení začínajú ihneď klíčiť, čo v našich zemepisných šírkach nie je úplne vhodné, aby ste mali v novembri-decembri malé semenáčiky. Mladé lístky sú na mráz veľmi citlivé, takže by vonku našu zimu nezvládli. Máte 2 možnosti.

  1. Cca v novembri vysadené žalude prvú zimu budete pestovať v byte, a po 15.5. ich vysadíte do záhrady na trvalé stanovište. Na jar tak budete mať 10–30 cm vysoké semenáčiky, ktoré do zimy dobre zakorenia a potom už zvládnu našu zimu bez poškodenia.
  2. Cca v novembri vysadené žalude uložíte napr. v nemrznúcej pivnici pri teplote cca 3–10°C, prípadne v chladničke. Žalude síce pustia korienok, ale pri nízkych teplotách nezačnú rásť nadzemné časti. V polovici apríla ich môžete vysadiť rovno do záhrady. Zo zeme vyklíčia až po posledných mrazoch. Alebo ich môžete vysadiť do pareniska alebo do bytu už v marci, a po 15.5. budete vysádzať hotové sadenice.

Ďalšie pestovanie vždyzelených dubov v našich podmienkach je už bezproblémové. Sú to voči suchu odolné dreviny, ktoré pustia hlboký kolový koreň, vďaka ktorému sa dostanú k vode aj počas letných horúčav. Do zimy letorasty vyzrejú, takže naše zimy už zvládnu (aj so zelenými listami) bez problémov.

Žalude vždyzelených dubov máme práve v ponuke v e-shope

Všetky duby môžete naočkovať sadbou hľuzoviek z našej ponuky, a okrem pôžitku z pekných stromov v záhrade si môžete dopriať hľuzovky z vlastnej úrody.

Chcem tu mať svoju reklamu...

««« Predchádzajúci text: Jarná Flóra Olomouc 2012 - Kvetinová záhrada v pohybe Nasledujúci text: Menej pestované severoamerické duby »»»

Pondelok 24.11.2014 18:34 | vytlačiť | Záhradné dreviny, Hľuzovky

KPR sa predstavuje

Logo Klubu pestovateľov rastlín
Klub pestovateľov rastlín je dobrovoľné združenie záhradkárov, ktoré spája amatérskych i profesionálnych pestovateľov rastlín z celého sveta. Svojím členom i nečlenom pomáha už 16 rokov získavať vzácne druhy rastlín prostredníctvom celosvetovej siete dodávateľov. Čítať viac...

Kategórie: Všetky Botanix Exotické rastliny Hliva ustricová Hľuzovky Ihličnany Indonézia Kvetnaté lúky Mrazuvzdorné palmy Mäsožravé rastliny Naše rastliny Návody na pestovanie rastlín Ohrozené rastliny Palmy Testy Tropické ovocie Trávnik Vodné a močiarne rastliny Záhradkárske výstavy Záhradné dreviny Škodcovia rastlín

Chcem tu svoju reklamu...