Botanix - časopis o rastlinách a záhradkárčení

Čítanie časopisov KPR

Palma Parajubaea torallyi

foto

Semená Parajubaea torallyi var. torallyi

Parajubaea torallyi je jedna z najkrajších a najodolnejších paliem Južnej Ameriky. Že vám toto meno nič nehovorí. Nečudo. Do Európy sa kvôli veľkým semenám (a s tým súvisiacimi veľkými nákladmi na prepravu) dováža len zriedkakedy. Preto mimo Bolíviu sa s týmto atraktívnym druhom palmy môžete stretnúť len vzácne.

V prírode sa vyskytuje v suchých údoliach bolívijských Ánd v nadmorskej výške 2700–3400 m n. m., čím je najvyššie rastúcou palmou na svete. Teplota len zriedkakedy dosahuje 20 oC, a nočné mrazíky tu nie sú zriedkavosťou. V zimných mesiacoch (júl, august) klesá teplota často na –7 oC. Ročné zrážky tu dosahujú sotva 550 mm, čo je menej ako v najsuchších miestach južnej Moravy. Vďaka vysokej polohe prirodzeného výskytu je to chladu odolný subtropický druh palmy, takže v priaznivých podmienkach sa dá pestovať v Mediteráne celoročne vonku „pod holým nebom“. U nás sa musí na zimné mesiace preniesť do nemrazuvzdornej miestnosti, kde bez úhony prežije teploty okolo 0 oC. Mrazuvzdornosť v Európe sa udáva do mínus 3 oC. Najnižšiu teplotu, ktorú palma prežila v kultúre bolo –8 oC. Rastliny síce zhodili všetky listy, ale prežili a na jar znovu vyrástli nové listy.

V Bolívii dorastá do výšky 14 m, v priemerom „kmeňa“ 25–35 cm. Storočné exempláre dorastajú výšku až do 30 m a priemer „kmeňa“ až 50 cm. Pôvabnú korunu tvorí okolo 20 listov, ktoré dorastajú do dĺžky 5 m. V kultúre mimo domovinu palma dorastá do podstatne menších rozmerov.

V prírode rastie v 2 oddelených populáciách, ktoré sa najnápadnejšie líšia vo veľkosti semien. Parajubaea torallyi var. torallyi má semená, ktoré dosahujú až 7 cm, zatiaľ čo jej malosemenná varieta Parajubaea torallyi var. microcarpa je asi 3× menšia a hoci sa vzhľadovo od seba líšia len minimálne, vzrastom v prírode nedosahuje rozmerov svojej príbuznej s veľkými semenami.

V Bolívii je Parajubaea torallyi obľúbenou rastlinou vysádzanou v mestských parkov a na kraji ulíc. V Ekvádore a v južnej Kolumbii sa v mestách v nadmorskej výške 2500–3000 m pestuje Parajubaea cocoides, ktorá je menej odolná voči chladu a vyznačuje sa pomalším rastom. Vzhľadom na veľkú podobnosť s Parajubaea torallyi a keďže nie je známa z prírody, predpokladá sa, že ide len o kultúrnu formu Parajubaea torallyi.

V roku 1996 bola opísaná Parajubaea sunkha, ktorá je najmenším zástupcom tohto rodu. Dorastá do výšky 8 metrov, rastie v niekoľkých vnútroadnských údoliach v oblasti Vallegrande, v okrese Santa Cruz v Bolívii vo výške 1700–2200 m n. m. Až do dôkladnej taxonomickej revízie bola zamieňaná s Parajubaea torallyi.

Pestovanie paliem rodu Parajubaea zo semien nie je ťažké, ale vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti. Semená v prírode klíčia nepravidelne a trvá to bežne 1,5 roka. Niektoré semená v kultúre vyklíčia za mesiac, iné potrebuje pol roka, a iné až 2 roky. Keďže ide o subtropický druh palmy, vysoká teplota klíčenie neurýchli, skôr ho môže oddialiť.

Semená treba pred výsevom namočiť na 5–7 dní do vlažnej vody, semená variety s veľkými semenami aj na 2 týždne. Vodu každý deň vymeňte, aby nezahnívala. Semená (obzvlášť veľkosemennej formy) môžete trochu obrúsiť. Voda počas tejto doby prenikne do semená a ukončí obdobie dormancie (odpočinkovej fáze, ktorá chráni semená pred tým, aby nevyklíčili v období sucha, ktoré je v Bolívii v zimných mesiacoch, teda od júna do októbra) a semená začnú klíčiť. Týmto sa vlhká fáza končí. Nezabudnite, že ide o subtropický druh, rastúci v suchých oblastiach, a preto nadbytok vody pôsobí negatívne. Semená po namočení zasaďte buď do kvetináčov alebo do plastikového vrecka tak, aby z polovice vytŕčali do zeme a umiestnite ich v prostredí okolo 10–20 oC (ideálne je, ak je rozdiel medzi vyššou dennou a nižšou nočnou teplotou). Nižšia teplota a relatívne suchší substrát je hlavným rozdielom v pestovaní tohto druhu oproti väčšine iných paliem.

Vysadené semená kontrolujte raz za 3–4 týždne, a tie, ktoré začnú klíčiť presaďte do samostatného črepníka. Niektorí pestovatelia majú dobré skúsenosti, keď semená, ktoré nevyklíčili do roka, prestali zalievať a nechali substrát na pár mesiacov úplne vyschnúť. Potom semená vybrali, namočili na týždeň do vody a znovu vysadili. Do pol roka vyklíčili skoro všetky. Tie ktoré nevyklíčili do ďalšieho roka, opäť nechali na pár mesiacov preschnúť (aby navodili obdobie sucha ako v Bolívii) a po opätovnom namočení, už konečne vyklíčili všetky semená.

Klíčivosť semien tejto palmy je takmer 100%, len musíte vedieť ako na to, a tým najlenivejším treba dopriať 1–2 niekoľkomesačné obdobia sucha.

Keď už budete mať vypestovaný semenáčik, jeho pestovanie je jednoduché, len buďte striedmy pri zálievke. V mladosti majú palmy radšej polotieň (v prírode semenáčiky rastú v tieni starších jedincov), zatiaľčo dospelé rastliny už vyžadujú plné osvetlenie.

Rod Parajubaea patrí medzi najohrozenejšie juhoamerické palmy. Hlavnou príčinou ohrozenia je ničenie biotopov, rozširovanie poľnohospodárskej pôdy, klčovanie lesov a nadmerná pastva. Palmy sa vyskytujú na veľmi malom území, čo ešte viac zvyšuje ohrozenie a možnosť vyhynutie. Kvôli veľkým semenám je možnosť šírenia paliem na nové lokality obmedzená, a ich najvýznamnejším rozširovateľov na väčšie vzdialenosti je podobne ľudskou činnosťou ohrozený medveď okuliarnatý (Tremarctos ornatus).

Chcem tu mať svoju reklamu...

««« Predchádzajúci text: Čajovník čínsky – vypestujte si vlastný čaj! Nasledujúci text: Pestujte štvorlístkovník pre šťastie – marsilea štvorlistá (Marsilea quadrifolia) »»»

Pondelok 14.1.2008 08:17 | vytlačiť | Palmy, Návody na pestovanie rastlín

KPR sa predstavuje

Logo Klubu pestovateľov rastlín
Klub pestovateľov rastlín je dobrovoľné združenie záhradkárov, ktoré spája amatérskych i profesionálnych pestovateľov rastlín z celého sveta. Svojím členom i nečlenom pomáha už 16 rokov získavať vzácne druhy rastlín prostredníctvom celosvetovej siete dodávateľov. Čítať viac...

Kategórie: Všetky Botanix Exotické rastliny Hliva ustricová Hľuzovky Ihličnany Indonézia Kvetnaté lúky Mrazuvzdorné palmy Mäsožravé rastliny Naše rastliny Návody na pestovanie rastlín Ohrozené rastliny Palmy Testy Tropické ovocie Trávnik Vodné a močiarne rastliny Záhradkárske výstavy Záhradné dreviny Škodcovia rastlín

Chcem tu svoju reklamu...