Nízke druhy drevín vhodné aj na balkón

Nemáte záhradu, ale chcete pestovať dreviny? Hľadáte dreviny, ktoré aj za 100 rokov nebudú väčšie než 50 cm a to aj bez rezu? Nebudú to teda bonsaje a ešte budú mať atraktívne kvety? Prinášame vám niekoľko tipov. Najmenší je vysoký len 3 cm!

Semená môžete kúpiť v e-shope.

Skalienka ležatá (Loiseleuria procumbens) rastie v arktickej tundre a vysoko v horách – na Slovensku len na 3 lokalitách, ale bežne ju môžete stretnúť na skalách v Alpách. Je vysoká do 30 cm, ale väčšinou je to max. 3 cm vysoký vankúšik. Nakoľko rastie v extrémnych podmienkach, kde mrzne a pôdy je málo, nemusíte sa báť, že by vám v malom kvetináči na balkóne vymrzla. Kvitne ružovými kvetmi. Je to najmenšia drevina, ktorú máme v ponuke!

Višňa položená (Prunus prostrata) rastie v horách okolo Stredozemného mora až po Himaláje. Je to nízky, väčšinou len 30 cm krík, výnimočne môže dorásť až do výšky 100–150 cm (to v kvetináči na balkóne nehrozí). Kvitne na jar ružovými kvetmi.

Mandľa nízka (Amygdalus nana) dorastá do výšky 50–70 cm. Na jar sa celý kríček zahalí do tmavoružových kvetov. Rastie v stepných oblastiach od Rakúska až do strednej Ázie.

Mandľa Webbova (Amygdalus webbii) pochádza z južnej Európy. Je to väčší príbuzný predošlého druhu. Väčšinou býva vysoká 50–150 cm, v dobrých podmienkach dorastá do výšky 2–3 m. Kvitne na jar svetloružovými kvetmi.

Plamienok celistvolistý (Clematis integrifolia) rastie na lúkach v Európe a Ázii. Na rozdiel od bežne pestovaných plamienkov, nie je to liana, ale vzpriamene rastúci malý krík vysoký 30–60 cm. Má zelené listy. Kvitne modrými zvončekovitými kvetmi otočenými nadol.

Plamienok najchlpatejší (Clematis hirsutissima) pochádza zo západnej časti Severnej Ameriky. Podobne ako predošlý druh plamienku, nie je to liana, ale vzpriamene rastúci malý krík vysoký 30–60 cm. Celá rastlina je husto chlpatá, čím získava sivastozelený nádych. Kvitne fialovými zvončekovitými kvetmi otočenými nadol.

Vytištěno z neznama adresa