Flóra sveta | Flora of the world

Stránky o prírode

Náučný chodník Zadné Meďodoly

Štátne lesy TANAP-u otvorili 18. júna 2008 nový náučný chodník Zadné Meďodoly. Modro značkovaný chodník začína v Tatranskej Javorine (1000 m n.m.) a končí v Kopskom sedle (1749 m n.m.), jeho dĺžka je približne 4 km a dá sa prejsť za 3 hodiny. Tento náučný chodník je obojsmerný, v Kopskom sedle sa spája s jednosmerným náučným chodníkom vedúcim zo Ždiaru Monkovou a Širokou dolinou cez Široké sedlo (1825,5 m n.m.) a Vyšné Kopské sedlo (1933 m n.m.), z Kopského sedla sa dá pokračovať smerom na Veľké Biele pleso (1615 m n.m.) (Foto 1) a odtiaľ ďalej buď do Doliny Zeleného plesa, do Doliny Kežmarskej Bielej vody alebo do Doliny Siedmich prameňov.UPOZORNENIE

Obsah informačných tabúľ pozdĺž chodníkov v Tatranskom národnom parku je tendenčne ladený a nezodpovedá aktuálnemu stavu poznatkov z ekológie a fungovania prírody. Prečítajte si celý článok.

Zaujímavá prezentácia o lesoch a lykožrútoch – Čo lesníci neprezradili

Vyjadrenie vedcov o lykožrútoch

Prejsť sa novým náučným chodníkom je skutočne zážitok, nie je náročný ani pre deti a dôchodcov. Chodník je veľmi dobre upravený, nájdete tu dostatok posiedok (Foto 2), ale hlavne veľa informačných tabúľ s textom upraveným i pre deti pre ľahšie pochopenie života lesa a súčasného stavu lesa. V spodnej časti chodník prechádza cez náučnú geologickú plochu Podmuráň, ktorá bola pre verejnosť otvorená v roku 2005. Tu sa môžu turisti dozvedieť viac o geologickom zložení Tatier a ako Tatry nadobudli dnešný tvar. Okrem toho tu nájdeme aj informácie o ochrane lesov v národných parkoch, lykožrútovej kalamite, o živote lykožrúta a výsledkoch spolupráce lesníka s prírodou. Táto časť chodníka je sprístupnená aj pre vozíčkarov a kočíky (Foto 3). Ďalšie informačné tabule informujú turistov o význame lesa pri zadržiavaní vody, o pastierskych vojnách a o pôvode názvov Predné a Zadné Meďodoly, o ťažbe medenej rudy v minulosti. Najzaujímavejším najmä pre deti je odpočívadlo s funkčnou studničkou, dvomi posiedkami pod prístreškami a drevenou medvedicou s medvieďaťom. Na odpočívadle nájdete informačnú tabulu so zaujímavými poznatkami o medveďovi – vládcovi tatranského lesa (Foto4).

A ako to tu vyzeralo tesne pred otvorením náučného chodníka? (Foto 5)

Náučný chodník Zadné Meďodoly je 7. náučný chodník, ktorý ŠL TANAP-u vytvorili pre turistov. Okrem tohto novootvoreného náučného chodníka prechádzajúceho cez náučnú geologickú plochu Podmuráň môžete navštíviť:

lesný náučný chodník na Zverovke

náučný chodník Juráňová dolina

náučný chodník Roháčske plesá

náučný chodník Štrbské pleso – Popradské pleso

náučný chodník Skalnaté pleso

Spracovala Veronika Piscová

««« Predchádzajúci text: Národný park Paklenica

Streda 3. 9. 2008 11.28 | vytlačiť | Slovensko

O stránkach

Flóra sveta | Flora of the world

Vítame Vás na portáli venovanom Flóre sveta. Na týchto stránkach nájdete predovšetkým rozsiahly fotoarchív venovaný rastlinám z celého sveta a postupne aj články o flóre rôznych končín sveta. Fotogaléria je rozdelená tematicky - cykasy, orchidey i geograficky - podľa jednotlivých štátov a regiónov. Čítaj viac...